korpsen in Nederland omgevormd tot een gewapende burgerwacht. Aan het begin van de negentiende eeuw maakte Napoleon er een Nationale Garde van. In de Franse tijd kwamen de militaire orkesten tot bloei. Dat had niet zozeer te maken met de schermutselingen in Europa als wel met de voortschrijdende tech niek. Door ontwikkeling en industrialisatie was het mogelijk geworden instru menten te maken van verschillende grootte. En dat gaf voor de muziek, tot dan toe, ongekende mogelijkheden. Na het vertrek van de Fransen kende de militaire muziek in Nederland nog een korte opleving, maar in 1830 was het gedaan. De muziekkorpsen die er toen waren bij de Nederlandse krijgsmacht gingen een voor een over in een burger orkest. En hetzelfde lot waren de lokale schutterijen beschoren. Zo ook die van Zierikzee. Ook daar werd de taak van het muziekkorps van de schutterij overge nomen door een burgerharmonie. De officiële oproep hiertoe van 4 maart 1830 luidt als volgt: Het Korps Muzikanten der voormalige Dienstdoende Schutterij alhier, onder ling met voorkennis van de Edele Achtbare Heeren Burgemeester en Wethouders en van den Krijgsraad, bepaald hebbende om zich tot een Sociëteit te vereeni gen, teneinde in deze betrekking, zoo aan de Schutterij als andersints bij voor komende gelegenheden ter verhooging van den openbaren luister en ande re genoeglijke eindens dienstbaar te zijn, hebben de onderteekenden, benoemd als Commissarissen, de eer, door dezen het honorair Lidmaatschap dier Sociëteit aan te bieden, zijnde ter goedmaking der noodzakelijkste kosten, de jaarlijksche bijdrage voor ieder honorair lid, ingaande met den 1 April aanstaande, gesteld op f3,-. Zoodra er een genoegzaam aantal onderteekenaars zal zijn, zullen deze wor den bijeengeroepen, teneinde de noodige bepalingen te maken, zoo opzichtens dagen en uren, waarop het Korps Muzikanten in een daartoe geschikt lokaal zullen muzijk maken, als wegens de regeling der uitgaven uit de bijeen te bren gen contributiën te doen, en alle verdere beschikkingen welke ten dezen mogten noodzakelijk geacht worden. ZIERIKZEE, 4 maart 1830 M.C. de Crane A.J. F. Egt er F.A. van Zandijk Aan deze oproep hadden al direct 88 inwoners van Zierikzee gehoor gegeven. En uiteindelijk besloten deze 'honoraire' leden op 23 april 1830 tot de oprichting van het muziekkorps Kunst en Eer.1 Uit het officieel schrijven blijkt duidelijk wat het doel is van het nieuwe muziek korps: 'bij voorkomende gelegenheden ter verhooging van den openbaren luis ter en andere genoeglijke eindens dienstbaar te zijn'. Dat gold overigens ook al voor de voorganger van het harmoniekorps. Zo werd op 18 juni 1823 met een muzikale parade de overwinning bij Waterloo herdacht en in 1823 werd Koning Willem I op zijn rondreis door Zeeland feestelijk in de stad ontvangen. Volgens de Zierikzeesche Courant van 17 juni 1823 had 'ieder zich tot eene welmee- nende en luisterrijke ontvangst van Z.M. voorbereid. Nauwelijks ook, was 54

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2005 | | pagina 56