Zoals al geconstateerd door de burgemeester, hadden de financiële problemen uit de jaren dertig te maken met een terugloop aan leden. En dat had niet alleen financiële gevolgen, maar zorgde ook voor praktische problemen. Zo moest op 30 april 1935 de harmonie verstek laten gaan bij de viering van cle verjaardag van, toen, kroonprinses Juliana. Volgens de krant van een dag later had dat ook te maken met droeve familieomstandigheden van enkele leden. Maar veel rek zal er niet ingezeten hebben. Twee jaar later gebeurde hetzelfde. Nota bene precies op dezelfde dag dat de gemeenteraad vergaderde. Een van de raadsleden vroeg nog aan de burgemeester of Kunst en Eer op deze feestdag nog een concert zou geven, 't Was waarschijnlijk een vraag naar de bekende weg. Het antwoord van de burgemeester luidde dan ook, dat 'gezien de koude aprilavonden en het feit dat enkele leden pas ziek zijn geweest, zulks niet zal geschieden'. De eerste piek in het bestaan van de muziekvereniging begon met het aantre den van dirigent Carl Friedrich Ludwig Dietrich op 6 oktober 1841. En dat had waarschijnlijk vooral te maken met de discipline die hij eiste. De teugels wer den onder zijn leiding aangehaald. In het reglement voor werkende leden van Kunst en Eer uit 1845 staat, dat te laat komen op een repetitie een boete van tien cent opleverde. Helemaal niet komen repeteren kostte dertig cent en het af laten weten op een concert kwam de muzikant op vijftig cent te staan.4 Dietrich kwam overigens in 1851 flink in aanvaring met de schutterij. Die schut terij betaalde namelijk jaarlijks vijftig gulden aan het muziekkorps, maar dan moest het korps wel aan zijn verplichting voldoen, aldus een boze brief van de schuttersraad. De verplichting was om bij iedere bijeenkomst van de schutterij de muziek te verzorgen. Maar Dietrich had blijkbaar lak aan die verplichting, want in de brief staat dat, 'het Korps Muziekanten sedert geruimen tijd reeds geen dienst meer presteert'. De schuttersraad dreigde de jaarlijkse betaling stop te zet ten als dit niet zou veranderen. Of het met deze ruzie te maken heeft is niet zeker, maar Dietrich besloot in ieder geval om later dat jaar Zierikzee te vermilen voor New York. Daar kreeg hij een baan als violist bij de opera. Op 14 november 1851 werd zijn afscheidsconcert gegeven. 'Ieder die de verdiensten van dien toonkunstenaar kan schatten, zal zijn heengaan diep betreuren en een groot verlies voor de toonkunst alhier achten. Wij twijfelen er niet aan, of het publiek zal, door eene talrijke opkomst, een blijk van warme belangstelling geven en de laatste toonen van dien talentvollen virtuoos willen hooren', meldde de Zierikzeesche Courant op 15 november. Een week later gaf de krant zichzelf gelijk. 'Gelijk wij hoopten was de opkomst van het publiek talrijk, en gelijk wij met regt konden verwachten, was het spel van den concert gever voortreffelijk, en bewees hij ons daardoor opnieuw, hoeveel wij, door zijn henengaan, in hem verliezen. De tranen in menig oog waren de onwraakbare getuigen van hoogachting, vereering en innig leedgevoel'. Er was slechts één klei ne troost. De dirigent had laten weten Zierikzee over enkele jaren te bezoeken. Uit bezuinigingsoverwegingen werd door het gemeentebestuur van Zierikzee, niet direct een opvolger aangewezen voor Dietrich. Pas in 1853 werd Carl Eisner benoemd als dirigent. Hij zou tot 1865 blijven. Anderhalf jaar zonder dirigent had het muziekkorps blijkbaar geen goed gedaan, want in het verslag van het afscheidsconcert van Eisner op 18 augustus 1865, staat, dat het bij diens aantre den treurig gesteld was met het muzikale leven in Zierikzee. Het korps bestond toen ook nog maar uit twintig leden. 'Hoe wist hij als met een tooverslag dat leven uit zijn doodelijken sluimer op te wekken. Weldra ontwaakte bij velen 61

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2005 | | pagina 63