verdiend. In aanwezigheid van onder anderen koningin Juliana werd precies om twaalf uur 's nachts, het laatste gat in de dijk van de Waternoodramp gedicht bij Ouwerkerk. Kunst en Eer speelde na de geslaagde sluiting van het dijkgat vanaf een boot het Wilhelmus. En volgens voorzitter P. Heering is de koningin 'zel den meer ontroerd geweest bij het horen van het volkslied dan juist bij die gele genheid toen de flarden van het Wilhelmus zich vermengden met het gefluit der motorboten', meldde de Zierikzeesche Nieuwsbode van maandag 23 augustus 1955. Twee jaar daarvoor, op de dag van de sluiting, sprak de krant van 'Een indruk wekkende slotfase'. 'Een schip, waarop het harmoniegezelschap „Kunst en Eer", voer tot tegenover de sluitcaisson en op het vreemdste moment en op de vreemdste plaats klonk het Wilhelmus. Wat moet er omgegaan zijn in de harten van de ontelbare eilandbewoners en landgenoten, die dit moment hopend en biddend hadden verwacht?' Even verderop in de krant stond het antwoord. De conclusie is, dat het volkslied 'ons zelden inniger in de oren heeft geklonken'. Jumelages Uit de watersnoodramp ontstonden voor Zierikzee ook twee vriendschapsbanden met buitenlandse plaatsen: het Franse Saint Hilaire-du-Harcouët en het Engelse Hatfield. De band met Saint-Hilaire werd op 15 mei 1955 officieel beklonken en volgens de oprichtingsakte was de zogenoemde jumelage bedoeld 'tot uit wisseling van alle groepen en geledingen van onze burgerij'. Het kon dus ook niet anders of ook Kunst en Eer zou bij deze jumelages betrokken worden. In het najaar van 1959 trok de harmonie voor het eerst naar Saint Hilaire. Toen burgemeester F. Dijckmeester zijn Franse collega bij de ontvangst een cadeau overhandigde, lieten de muzikanten voor het eerst van zich horen. Volgens het verslag in de Zierikzeesche Nieuwsbode van 8 oktober was deze kennismaking verpletterend. 'De inwoners van St. Hilaire konden hun oren niet geloven en het succes dat de Kon. Harmonie en de drumband hebben geboekt is dan ook for- Kunst en Eer tijdens het eerste bezoek aan Saint Hilaire-du-Harcouët in 1959. (Coll. Gemeentearchief Schouwen-Duiueland) 66

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2005 | | pagina 68