zeer begrijpelijk, na de oorlog in de Sovjet-Unie en in Nederland graag gehoord werden, omdat zij het beeld bevestigden van een brute bezetter. In de Sovjet- Unie gold bovendien dat op deze wijze de collaboratie van meer dan een mil joen manschappen afdoende verklaard werd.' Hadden de Duitsers hen immers niet schandalig behandeld? Ook verzetsman Willem Nagel die tijdens de oorlog nauwe contacten met de mannen van het 812de onderhield, was die mening toegedaan.10 Daarmee wer den de Armeniërs en andere in Duitse dienst strijdende groepen uitsluitend beschreven als kansloze slachtoffers van de Nazi's, wat zij tot op zekere hoog te natuurlijk waren, en te weinig als individuen die wel degelijk een overwo gen keuze maakten. Die werd vooral ingegeven door anticommunisme en de wens tot onafhankelijkheid. Voor veel Armeniërs was Nazi-Duitsland de enige macht ter wereld, die dat kon bereiken en een Duitse leuze als 'lang leve de vrije Kaukasus' klonk nog in 1942 erg verleidelijk. Dit verklaarde de keuze voor de Wehrmachthetgeen overigens niet inhield, dat men Hitiers ideologie accep teerde. Veeleer betekende het een keuze tegen Stalin. Uiteindelijk dienden zeven Armeense bataljons en talloze bouwcompagnieën in de Wehrmacht. Eén van die bataljons, het 809de, streed vol overtuiging aan het Oostfront en het stond bij de Duitse legerleiding als betrouwbaar te boek. Nadien deed het bijna een jaar dienst op Zuid-Beveland en na de Invasie (6 juni 1944) werd het grotendeels vernietigd in Frankrijk. Op verlangen van Hitier werden alle in Duitse dienst strij dende Sovjeteenheden in de loop van 1943 verplaatst naar West-Europa, omdat Hitier bevreesd was voor massale desertie.11 De mannen van het 812de werden opgeleid te Pulawy, in het bezette Polen. Wat voor mannen behoorden tot dit bataljon? Directe gegevens ontbreken helaas door de vernietiging van de archiefbescheiden. Bekend is dat ook zij in 1941 en 1942 waren gevangengenomen. Begin 1942 werden zij plotseling beter behan deld en in mei volgde transport naar Polen, waar zij onder meer werden getest op hun betrouwbaarheid. Dit was inderdaad nodig. De meeste manschap pen waren afkomstig uit de omgeving van Jerevan, Armenië's hoofdstad, terwijl anderen bij de havenstad Rostov-aan-de-Don hadden gewoond. Sinds de begin dagen van de Oktoberrevolutie (1917) rekruteerden cle Russische communisten hun aanhang in de steden. Zo bestond het risico, dat een deel van de stedelin gen beïnvloed kon zijn door het bolsjewisme. De rest van het bataljon stond als christelijk te boek. De betrouwbaarheid van de mannen was dan wel gecontroleerd, over de ge vechtskracht zei dit natuurlijk niets. Het 812de bataljon was feitelijk vanaf het begin minder geschikt voor oorlogvoering. Allereerst was de (Russische) bewa pening volslagen verouderd. Munitie ontbrak veelal. De goede wapens waren voor de Duitse troepen zelf. Maar ook hun opneming in het Duitse leger verliep niet zonder problemen. De (onder)officieren moesten in het Duits kunnen com municeren. Veelal verliepen opdrachten van het Duits via het Russisch in het Armeens. Hiervoor waren volksduitse vertalers aangetrokken, mensen die van Duitse voorouders afstamden doch buiten de grenzen van het Duitse Rijk woon den. Een ander probleem was het ontbreken van discipline. De mannen stalen graag, ook van elkaar, en ondervonden daarbij geen schuldgevoelens. Voor de eigen Armeense onderofficieren hadden ze weinig ontzag. De Duitse officieren moes ten hen als volwaardige mensen behandelen, wat niet eenvoudig was voor mili- 91

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2005 | | pagina 93