Vol trots beschreef Sarkisjan het bezoek aan een Rotterdams bordeel dat hij op 25 december 1943 met nog vier legionairs bracht. De groep was goed gestemd, zoals dat hoort bij dergelijke uitstapjes. Er was een verkwikkende nacht in een hotel met 'een eigen griet een aparte kamer en een sjiek bed.' Tien dagen later beklaagde Suren zich bitter in zijn dagboek. Amper een jaar was hij in Nederland en nu al ziek. 'Alle kameraden wisten dat ik een vrouwengek was, maar ze belazerden mij en (ik) liep een druiper op en ik verzeker je dat er in Europa op grote schaal echte bordelen zijn en dat daar zeker 40% ziek is, natuurlijk de grieten. Geloofd zij de Sovjet-Unie waar ze geen bordelen hebben en geen zieken en waar ze 24 jaar jaar lang met succes tegen de hoeren hebben gestreden.' Suren toog naar een ziekenhuis in Nijmegen. Daar overkwam hem op 12 januari een nieuwe, pijnlijke ervaring (de oorspronkelijke gebrekkige ver taling is door mij gehandhaafd: FP): 'En ik kreeg ook milch voorgeschreven en ik was blij en dacht, ik ben goed terechtgekomen en melk te krijgen. En op 12-1-44 gaven zij de eer ste keer melk, en ik wist niet welke deur ik uit moest en ze namen me bij de hand en brachten me er uit. Ik denk daar heb je melk, ik nauwelijks of ik nog leefde met die ontzaggelijke grote naald -zitten en dan in je achter werk, het is om gek te worden wat ze er in spuiten en ik zat met de brokken en toen beloofden ze me Stuka 's. Ik dacht, na dat alles dat ze me echt bij de vliegers van de Stuka's zouden doen, maar toen ontdekte ik wat dat voor Stuka 's waren. Dat is een injectie waarna je 7 dagen niet naar bed mag, zelfs in bed mag je je niet verroeren. Ik ben al de derde die het meemaakt. In het kort gezegd, de man gaat 's morgens de deur uit en als hij 's avonds thuis is (is) zijn vrouw al besmet met een druiper. Hoedt U, volk van Rusland voor de Europese druiper. Deze ziekte is hier ieder bekend, heel Europa heeft het en in dit verdomde Holland is 60% van de bevolking er van voorzien in Europa loop je op in het onderlijf van een vrouw.'16 Deze pijnlijke ervaringen laten onverlet, dat het leven op Schouwen voor Sarkisjan en waarschijnlijk ook voor de andere Armeniërs idyllisch was, zeker wanneer ze terugblikten op hun recente oorlogsverleden. De Armeense solda ten trachtten net als thuis zoveel mogelijk een normaal bestaan op te bouwen. In september 1943 maakten ze een wandeling langs de Noordzee en zagen ze zeehonden. 'Het leven verliep als een gezin', noteerde Suren. En 'deze eilan den hadden slechts verbinding met het vasteland via het ijs en door de lucht. Op deze eilanden was geen enkele militaire industrie, er zijn slechts een koffie- en een suikerbietenfabriek, verder niets. De bevolking houdt zich slechts bezig met de landbouw en fruitteelt. Op het eiland loopt een smalspoorlijntje, dat helemaal rond loopt. De belangrijkste steden zijn op Overflakkee Middelharnis en op Schouwen Zierikzee. Kleine stadjes met niets bijzonders, behalve dat ze schoon en oud zijn. Deze eilanden ken ik als mijn broekzak, want ik ben overal geweest...'17 Nieuwjaar 1944 werd op Haamstede gevierd. De mannen versierden even als thuis een kerstboom. Maar deze schilderachtige taferelen vermochten niet de aanwezigheid van de oorlog te verhullen. In de loop van 1943 tekende zich steeds vaker de dreigende Duitse nederlaag af. Weliswaar waren de grenzen van het Duitse Rijk ver veiwijderd van het Oostfront, maar toch was de Wehrmacht er 94

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2005 | | pagina 96