thesaurier in oktober 1941 dat hij een belegging in aandelen niet verantwoord achtte omdat de koersen zo hoog waren. Wel werden er 4 procent obligaties Nederland 1941 ingekocht via de drie lokale banken: de Bank voor Schouwen en Duiveland, de Koolebank en de Robaver. Van de winst over 1940 van ruim 20.000 gulden profiteerden voor het eerst ook de Zierikzeese schoolkinderen. Ter gelegen heid van Sinterklaas werd 256 gulden geschonken, naar mag worden aangenomen voor de aanschaf van cadeautjes. Oorlogsslachtoffers Voorjaar 1942 werd opnieuw vastgesteld dat over nieuwe inlagen boven de 2500 gulden geen rente vergoed zou worden. De beleggingen van de bank brachten, gelet op een staatje van april 1942, ook niet veel op. De stukken Bataafsche Petroleum scoorden met 4,5 procent nog het hoogst. Andere stukken zoals Gemeente Crediet maar 3,5, hoogstens 4 procent. De Duitse bezetter gijzelde vooraanstaande Nederlanders in Sint Mich ielsgestel. R. Gerritsen, zittendhelemaal links op de foto, gemeenteraadslid en thesaurier van de bank, behoorde tot hen. Staand, vierde van links, C.J.B. du Croo die het thesaurierschap van Gerritsen zolang overnam. Deze foto van de Zierikzeese gemeenteraad dateert uit beginjaren dertig. Thesaurier Gerritsen was 'gedwongen' de vergadering van 5 mei 1942 aan zich voorbij te laten gaan. De voorzitter sprak de hoop uit dat Gerritsen spoedig weer in staat zou zijn, zijn oude stiel op te pakken. De reden voor zijn afwezigheid liet zich raden. Hij behoorde tot de club vooraanstaande Nederlanders die in die tijd in Sint Michielsgestel gegijzeld werden. Commissaris mr. Du Croo nam het secretariaat en het thesaurierschap voor hem waar. Commissaris Bal stelde een paar maanden later voor - het was inmiddels duidelijk dat Gerritsen voorlopig niet zou terugkeren - ook 102

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2005 | | pagina 104