De evacuatie In diezelfde tijd sloot men zich aan bij een regeling waarbij tegoeden op spaarbank boekjes ook bij andere banken konden worden opgenomen. Dacht men eind 1943 al aan de mogelijkheid dat de eilandbewoners misschien zouden moeten vluchten voor naderend oorlogsgeweld? Begin 1944 bereidde men zich in elk geval op een evacuatie voor. Met het oog hierop besloot men een bedrag van 25.000 gulden in contanten in de kluis achter de hand te houden. De Duitsers hadden bekendgemaakt dat ze het hele eiland wilden inunderen om een geallieerde inval te voorkomen. Antitank-en prikkeldraadversperringen bij de NobelpooriDe borden waarschuwen de Wehrmachtsoldaten - in het Duits, Russisch en Armeens - zich niet in Zienkzee op te houden wegens besmettingsgevaar. 15 Februari 1944 kwam men in spoedzitting bijeen. De evacuatie van Schouwen- Duiveland was afgekondigd. De bevolking zou naar elders worden overgebracht, onder meer naar Gorinchem, Dordrecht en andere plaatsen. Op uitnodiging van de Nutsspaarbank in Gorinchem zou ook cle bank naar die plaats verhuizen waar tevens gezorgd kon worden voor huisvesting van de boekhouder en zijn gezin. Tijdens de evacuatie zou de bank zoveel mogelijk open blijven om de mensen hun tegoeden uit te kunnen betalen, zover de kas dat toeliet natuurlijk. De com missaris die tijdens de zitting aanwezig was, moest ter plekke maar beoordelen hoeveel hij aan de mensen zou teruggeven. De effecten en andere waardepapie ren bracht men onder bij de Rotterdamsche Bank. Dat wil zeggen dat de mantels van de effecten in bewaring werden gegeven bij R. Koole Zoon's Bank en de couponbladen bij de Rotterdamsche Bank. De verplaatsing van de bank naar Gorinchem verliep uiteindelijk zonder moeilijkheden. Grote opvragingen vonden niet plaats en de bankactiviteiten waren gewoon doorgegaan. Maar de eerste 104

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2005 | | pagina 106