was geweest in het verzet. Hij bleef ook als een van de weinigen in Zierikzee achter tijdens de evacuatie.111 Vanwege zijn grote verdiensten voor het verzet tijdens de Tweede Wereldoorlog ontving ir. H.D.J. Swaters op 2 februari 1983 uit handen van Z.K.H. prins Bernhard het verzetsherdenkingskniis. Rechts van de prins de heer Swaters. Rechts achter de heer Swaters ing. LA. Verdoorn. Links van de prins de heer C. Kloet. Hij werd als voorzitter opgevolgd door commissaris J.S.. Hoogstra. Tot nieuwe commissaris werd jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije benoemd, een bekende naam in de geschiedenis van bank en departement, bovendien, en ook clat was geen novum in de bankgeschiedenis, burgemeester van Zierikzee. Na de oorlog bleef het gebruik dat de commissarissen één maal per week de zittingsdagen van de bank bijwoonden. Januari 1947 boog men zich over de voorstellen van de minister van Financiën om tot conversie over te gaan. De Muntwet uit 1901 was dringend aan veivanging toe, nadat het muntstelsel tijdens de bezetting volledig was gedesorgani seerd. De zinken oorlogsmunten moesten vervangen worden door zilveren, bronzen en nikkelen munten. Zo werd de oude vierkanten nikkelen stuiver vervangen door een ronde bronzen, en kwamen er kleinere centen. De halve gulden, de tweeëneenhalve cent en de halve cent verdwenen. Men riep voor deze omwissel- operatie de bemiddeling in van de Robaver, de Schouwenbank en R. Koole's en Zoon, in de verhouding van 3:1:1. Was dit een indicatie van de grootte van deze drie banken? De invoering van het chiquere muntgeld was geen indicatie van toenemende wel vaart onder de bevolking. De gemeente Zierikzee deed daarom een beroep op de bank een subsidie te geven van 140,06 gulden voor de opvang van Engelse schoolkinderen. Later deed de bank er nog eens 200 gulden bij en daarmee was 111. Mededeling van gemeentearchivaris H. Uil, aan wie ik ook tal van andere persoonlijke en maatschappelijk gegevens over commissarissen te danken heb. 106

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2005 | | pagina 108