Ten Geleide De geschiedenis van de Zierikzeese Nutsspaarbank (1819-1999) begint vroeg in de negentiende eeuw. Ze was de oudste bank op Schouwen-Duiveland, zelfs één van de eerste spaarbanken in Nederland en nauw verbonden met leven en lot van de eilandgemeenschap. Mijn persoonlijke herinneringen aan de bank gaan terug tot de kindeijaren, toen ik als veel leeftijdgenootjes met mijn moeder naar de bank ging met het spaarbusje of de spaarkaart in de hand. Het was bijna zo spannend als een bezoek aan de dokter. Eerst die grote massieve voordeur, daarachter de statige wachtkamer met het hoge plafond en de blinde muren, waar je wachtte tot het belletje klonk. Dan mocht je doorlopen naar het kantoor, waar achter een grote tafel de boekhouder en een com missaris zaten, die de volle spaarkaart of spaarpot in ontvangst namen en het saldo bijschreven in mijn boekje. De spaarzegels van één en vijf cent kochten we op de openbare lagere school in de Nieuwe Boogertstraat bij een juffrouw van de bank, die langskwam in de klas. Van de spaarpotten herinner ik me nog de laatste, een mooie chromen bus, waar je het kleingeld op een soort tong legde, die naar binnen klapte. De ingeslikte centen zag je pas terug op de bank wanneer mejuffrouw Versteeg het spaarbusje met een speciaal sleuteltje openmaakte en telde wat erin zat, kwartjes bij kwartjes, dubbeltjes bij dubbeltjes, stuivers bij stuivers en centen bij centen. Die spaarpenningen was je kwijt. Voor later. Maar waar ik echt spijt van heb, is dat ik die spaarpot op een ge geven moment heb ingeleverd, een dierbaar souvenir aan een tijd die nu zo ver achter ons lijkt te liggen. De mooie chromen spaarbus van de jonge Doeleman was ook in het archief van de bank niet terug te vinden. Wel deze oude exemplaren. Thuis werd er regelmatig over de bank gepraat. Mijn vader, M. Doeleman, was vanaf de jaren vijftig commissaris van de bank. Als vooraanstaand Zierikzeeënaar zag hij in de traditie van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen de spaarbank als een sociale instelling. Bovendien voelde hij zich als Zierikzeeënaar nauw betrokken bij deze bank die zulke sterke wortels had in de lokale gemeenschap. Toen vanaf de jaren zestig in de vorige eeuw de concurrentie toenam, door factoren die hierna beschreven worden, heeft mijn vader zich voortdurend ingespannen om de bank zodanig te moderniseren dat ze als zelfstandige instelling kon overleven. Nadat ik begin jaren tachtig gevraagd werd om mijn vader als commissaris op te volgen, heb ik deze beleidslijn proberen vast te houden, totdat eind jaren negentig duidelijk werd dat een zelfstandig voort bestaan, ondanks de sterke vermogenspositie, op den duur onhoudbaar was. Medio 1998 viel de keus op de SNS Bank. Formeel juridisch is de overname per 1 januari 1999 beklonken, maar pas vanaf 4 oktober 1999 is dit officieel in de naam stelling doorgevoerd. De bank zetelt overigens nog steeds in het statige - weliswaar ingrijpend gemoderniseerde en sterk uitgebreide - pand Havenpark 16 te Zierikzee. J.M. Doeleman, voorzitter van de Raad van Commissarissen van de voormalige Nuts spaarbank. Zierikzee. 8

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2005 | | pagina 10