In eerste instantie midden jaren 1950) besloot de bank. af te zien van de financiering van de bouw van 18 middenstandswoningen voor woningbouwvereniging 'Beter Wonen' in plan Malta. Later bedacht men zich. eindelijk op teveel bezwaren. Allereerst was het statutair niet toegestaan. Bovendien zou men in dit geval 100 procent-hypotheken moeten verstrekken. De bank was wel verplicht de arbeiderswoningen te herbouwen bij de hofsteden die men in eigen dom had. Om het schoolsparen te bevorderen werden de oude spaarschriften afgeschaft en vervangen door een kaart. Hierop konden dertig zegels worden geplakt met een minimum waarde van tien cent per zegel, waarna het totale bedrag van 3 gulden op het spaarbankboekje moest worden bijgeschreven.119 Het eigenlijk sparen zou hierdoor meer worden bevorderd dan onder de oude regeling, waarbij het totaal bedrag van 27 gulden vaak meteen werd opgenomen zonder dat het op het boek je werd gestort. Het duurde ook veel te lang voordat zo'n schrift vol was. De volwassenen kregen ook een nieuw boekje. Het model uit Ecle, van hen was ook de spaarkaart afgekeken, vond men te klein en men verkoos een iets langer model met blanco bladzijden om daar eventueel de statuten, het reglement en de openingsuren van de bank in af te drukken: elke werkdag van 10-12 uur, donder dags van 10 tot 12.30 uur en zaterdags van 15.00-16.00 uur. In de praktijk opende de boekhouder, die tenslotte in het pand woonde, buiten de kantooruren regel- 119- Later maakten de ouders bezwaar dat de kinderen de spaarbankboekjes mee naar school moesten nemen om er de volle kaarten op te laten bijschrijven, want dan kon iedereen zien hoeveel er op stond. Men besloot toen om naast de spaarkaarten een apart schoolspaarboekje te introduceren. 114

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2005 | | pagina 116