Automatische afschrijvingen, bedrijfssparen en het kopen van adressen De Spaarbankbond, en dan in het bijzonder de afdeling Spaarpropaganda, werd steeds actiever. De bank kreeg regelmatig aanbiedingen om mee te doen aan acties in verband met het collectief aanschaffen van kalenders, verjaardagskalenders, zakagenda's, de 'Honderdguldenclub' en propagandamateriaal voor het school- sparen, zoals cle blaadjes De Gelukscent en Drieluik. Maart 1956 werd de bank ook gewezen op een aflevering van de Libelle waarin mevrouw Willings-Bruins een stuk had geschreven over het 'Gezinsbegrotingsinstituut'. Een affiche die op het laatste betrekking had, werd aangeschaft. Over 1955 werd er landelijk een loontoeslag uitgekeerd van drie procent. De bank werd geadviseerd hieraan mee te doen, evenals aan de verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaarden, zoals vakantietoeslag en drie extra vrije dagen. De bank besloot met deze maatregelen mee te gaan, althans voor wat betreft de boekhouder/administrateur. Voor me juffrouw Versteeg gold dat ze wel erg kort in dienst was om nu al te mogen profi teren van deze verbeteringen. Er was bovendien niet altijd genoeg werk voor haar. Daarom mocht ze op de bank voor commissaris Heering - in het dagelijks leven notaris - werken, die daarvoor per uur betaalde. Later in het jaar kreeg ze toch, zij het na enige aarzeling, een loonsverhoging van 6 procent, net als de admini strateur overigens. De achtereenvolgende loonrondes in het land stimuleerden de banken, waaronder de Zierikzeese, alle girorekeninghouders een machtiging met retourenveloppe te sturen om maandelijks automatisch een bedrag af te schrijven voor een spaarrekening bij de bank. De Postcheque- en girodienst werkten aan deze actie mee en meldde dat ze 1300 klanten had op het eiland. Zeelandia kende al een apart bedrijfsspaarsysteem met een gezamenlijk spaarbankboekje bij de Nutsspaarbank.121 Later, januari 1956, gaf de bank op verzoek van het bedrijf alle sparende werknemers een individueel boekje. Deze boekjes werden bewaard bij Zeelandia en de bank betaalde aan de spaarders de normale rente. In hetzelfde jaar werden er huis aan huis in Zierikzee en omgeving zevenduizend folders verspreid, waarin aanstaande pensioengerechtigden erop gewezen werden dat ze hun pensioen rechtstreeks op een spaarbankboekje konden laten storten. Later werd deze grove benadering vervangen door een fijnmaziger aanpak door voor 0,50 gulden per persoon hun adressen te kopen. Zo kon men deze mensen bij hun 65s" verjaardag meteen een felicitatie sturen. De telefoonabonnees werden aan de diensten van de bank herinnerd via een advertentie op de gratis verstrekte omslag voor het telefoonboek. Ook de kinderen werden niet vergeten. Mejuffrouw Erasmus wilde met drie groepen Zierikzeese kinderen, die nooit op vakantie gingen, een week naar De Koebel in Burgh, vlakbij de duinen en de zee. Zij vroeg hiervoor een bijdrage van de bank. Deze besloot voor alle kinderen die bij de Nutsspaarbank een boekje hadden of meededen aan het schoolsparen één gulden subsidie te geven. Misschien naar aanleiding van een discussie hoe het dan zat met die kinderen die geen spaar bankboekje hadden, besloot men het schoolsparen intensiever te gaan promoten, vooral in de buitengemeenten. De Commissarissen zouden met de verschillende burgemeesters gaan overleggen hoe dit doel het best verwezenlijkt kon worden. De klanten werden mondiger en naar aanleiding van een klacht over de maande lijkse renteberekening wilde men met ingang van 1 januari 1957 tot een dagelijkse renteberekening overgaan. Maar toen enige tijd later uit een berekening van de thesaurier bleek, dat dit besluit de bank 2400 gulden per jaar ging kosten, terwijl 'de inleggers deze dagelijkse berekening niet ten volle waarderen, omdat de bete kenis ervan tot de meesten niet doordringt', stapte men van dit idee af en besloot 121. Commissaris M. Doeleman (1911-1987) was directeur van dit bedrijf. 116

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2005 | | pagina 118