belastingtechnische haken en ogen aan Doelemans plan zaten. De overige com missarissen leken enigszins opgelucht dat ze met deze steun in de rug Doelemans voorstel konden laten voor wat het was. Doeleman had ook een lijst gevraagd waarop alle spaarders waren uitgesplitst naar grootte van hun spaarbedrag. Hieruit bleek dat er verrassend veel spaarders waren met een tegoed van meer dan 10.000 gulden. Er kwam steeds meer geld onder de mensen door het loslaten van de geleide loonpolitiek. Ook de spaarbank zag zich gedwongen mee te gaan in de golf van loonsverhogingen. Met ingang van 1 januari I960 kregen mevrouw Loof en administrateur De Regt een loonsverhoging van 5 procent. De bank kon wat geld missen want over 1959 was een winst gemaakt van 34.500 gulden. Begin I960 besloot men weer aan de ZIMITO- de Zierikzeese Middenstands tentoonstelling mee te doen, maar met een iets grotere stand dan de vorige keer. Er werd veel tijd gestoken in de voorbereiding, zoals de inrichting van de stand en het reclamemateriaal. Bij de afrekening bleek dat zich tijdens de tentoonstelling 57 nieuwe spaarders hadden aangemeld. Een investering van 100 gulden per nieuw komer, zoals Doeleman na een nuchter rekensommetje constateerde.130 Over het beleggen in aandelen was nog geen besluit gevallen en daarom koos men weer voor 4,75 procent pandbrieven in de Westlandse en Fries-Groningse Hypotheekbank. Ook de 5 procent obligaties van de Verenigde Glasfabrieken leken een aantrekkelijke beleggingsoptie, zeker nadat de Financiële Koerier schreef dat ze in geen enkele goede effectenportefeuille mochten ontbreken, aldus thesaurier Stols. Inmiddels was er wel op bescheiden schaal in vreemde valuta belegd, en er werd nu een belegging in de 3,25 procent England War Loan overwogen, die op 60 procent genoteerd stond, zodat het werkelijke rendement 6 procent zou zijn. Men was er alleen niet gerust op of het Engelse pond niet in waarde zou dalen. De thesaurier mocht in deze beslissen. Op zoek naar een voorbeeld De plannen voor de verbouwing schoten maar niet op. Mei I960 werd pal naast de bank het pand de 'Eenhoorn', een voormalige brouwerij, aan Havenpark 14 erbij gekocht van mevrouw Klimmerboom, voor 7500 gulden. Het werd voorlopig verhuurd tot 1 januari 1961. In de zomer van I960 werd een architect aangetrok ken, ingenieur F.H. Klokke, om een schets te maken voor de verbouwing. Behalve dat iedereen het er al jaren over eens was dat het gebouw gemoderni seerd moest worden, lagen er nog steeds geen concrete ideeën op tafel. Nieuwbouw of restauratie? Volgens Klokke waren bij nieuwbouw de kosten vrij nauwkeurig te berekenen, bij restauratie niet. Hij was er in elk geval voorstander van de oude gevel te laten staan. Doeleman bleef moeite hebben met de grote, massieve voordeur. De kinderen waren er bang voor en zelfs zijn vrouw en kin deren kreeg hij er niet doorheen. Op zoek naar voorbeelden zou men eens bij andere, modern ingerichte banken kunnen gaan kijken. Van de Nutsspaarbank in Amersfoort, één van die banken die naar een moderner onderkomen verhuisden, kreeg men bericht dat er tijdens de verhuizing een spaarbankboekje was gevonden ten name van I.M.V.M. Moens in Zierikzee uit het oprichtingsjaar van de banken met een eerste inleg van 150 gulden. President Du Croo vermoedde dat dit waarschijnlijk was ingelegd door zijn eerste voorganger als president van de bank J.M. Moens. Het leek hem een leuk idee om het boekje in een aparte vitrine in de vernieuwde bank tentoon te stellen. 130. Het jaar daarop besloot men voortaan 1000 gulden per jaar te reserveren voor deze vijfjaarlijkse tentoonstelling. 125

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2005 | | pagina 127