Bij een verbouwing van nota bene de Amersfoortse Nulsspaarbank in 1960 vond men een spaarbankboekje terug uit het oprichtingsjaar van de Zierikzeese Nutspaarbank ten name van I.M. VM. Moens, de eerste president van het bestuur van de Zienkzeese bank. Begin 1961 vond de rondreis langs de diverse spaarbanken in Ede, Bennekom en Amersfoort plaats. Vooral het nieuwe spaarbankgebouw in Amersfoort viel bijzonder in de smaak en ingenieur Klokke trok daaruit de conclusie clat men niet langer dacht aan een kleine verbouwing, maar aan een totale herinrichting van beide panden. Klokke had een paar tekeningen gemaakt, waarbij de spaarbank en de openbare leeszaal beneden kwamen en de administrateurwoning boven. De totale inhoud zou 1800 m3 bedragen en de kale bouwkosten berekende hij op twee ton, exclusief verwarming en architectenkosten. De voorhal in de voormalige Eenhoorn, het aangekochte aanpalende pand, zou toegang geven tot de leeszaal op de begane grond en via een trap verbonden worden met de bovenwoning van de leeszaal directrice en de administrateur. Het was volgens Klokke goedkoper om elders een woning voor de administrateur te bouwen, maar daar wilden de commissarissen vanwege het veiligheidsaspect niet aan. De voorgevel van het bankgebouw werd helemaal vernieuwd. De totale kosten zouden dicht tegen de drie ton aan komen en de thesaurier en commissaris Heering vroegen zich bezorgd af of de toekomstige groei van de bank deze uitgave wel rechtvaardigde. Zij verwachtten grote concur rentie van de drie Boerenleenbanken op het eiland die kort daarvoor gefuseerd waren en als Coöperatieve Raiffeisenbank Zierikzee en omgeving in de onmiddel lijke nabijheid hun nieuwe pand wilden bouwen.131 Thesaurier Stols liet zich uitein delijk door zijn medecommissarissen overtuigen dat de plannen van de Coöperatieve Raiffeisenbank Zierikzee en omgeving juist een uitgebreidere en daardoor duurdere verbouwingsvariant meer voor de hand liggend maakte. 131. In I960 waren de Boerenleenbanken van Nieuwerkerk, Ouwerkerk en Zierikzee gefuseerd, waarbij ze hun naam. wijzigden in Coöperatieve Raiffeisenbank Zierikzee en omgeving. A. Boogert kassier van de vestiging in Nieuwerkerk, de grootste van de drie, werd de eerste directeur. Formeel-juridisch werden de Boerenleenbanken van Ouwerkerk en Zierikzee geliquideerd. De Zeeuwse Boerenleenbanken waren aangesloten bij de Centrale Bank Utrecht, die de niet-katholieke Boerenleenbanken verenigde. In Eindhoven zat de Centrale Bank voor de katholieke Boerenleenbanken. Vanwege de naamsverwarring veranderden de 'Utrechtse' Boerenleenbanken hun naam in I960 in Raiffeisenbank. In 1972 zouden de Boerenleenbanken en de Raiffeisenbanken fuseren in de Rabobank. N." AANTEEKENBOEKJE SPAARBANK DEPARTEMENT ZIERIKZEE M A A T S C II A P P IJ J 'T ALGEMEEN. Wijk C Nummer 126

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2005 | | pagina 128