De verbouwing In de lente van 1961 overlegden de commissarissen van de bank met het departe- mentsbestuur van het Nut in Zierikzee en de bibliotheekcommissie over de inrichting van de Openbare Nutsleeszaal annex bibliotheek in het pand De Eenhoorn. Men hoopte hiervoor rijkssubsidie binnen te halen, maar dat bleek op korte termijn niet makkelijk te verwezenlijken.139 De bank wilde de Nutsbibliotheek ter wille zijn, bijvoorbeeld door het berekenen van een lage huur, maar de verbouwing kon niet wachten.140 De Eenhoorn werd voorlopig een paar zomers achter elkaar verhuurd aan de plaatselijke VW. Tijdens de verbouwing zou de bank naar dit pand verhuizen, maar het bleek achteraf in een te bouwvallige staat te verkeren. De voorgevel helde aan de kant van de bank vervaarlijk naar voren. Of dit onoverkomelijk was, valt achteraf moeilijk te beoordelen, maar de gedachte aan sloop won terrein. Voor de voorgevel van de nieuwe Eenhoorn werd later wel zoveel mogelijk mate riaal uit de oude gevel gebruikt. Uiteindelijk bleken alleen de gevelstenen en de geschulpte rand onder de bescherming van monumentenzorg te vallen. De voorlopige bouwvergunning voor Havenpark 14 kwam op 10 juni 1962 af. De opdracht werd gegund aan de firma Roggeband voor de somma van 149-200 gulden. De buurvrouw van de bank eiste zwart op wit een verklaring dat eventuele schade aan haar pand vanwege de bouwactiviteiten voor rekening en verantwoording De middelste gevelsteen van brouwerij 'De Eenhoornthans Havenpark 14. (collectie J. van Loo) 139. Het Nutsdepartement wilde in het oude gebouw aan het Vrije een wasserette openen, maar de bank zag niets in dit plan en weigerde een krediet te verstrekken. 140. Men gaf al jaarlijks 450 gulden subsidie. Doeleman, die ook bestuurslid was van het departement, pleitte steeds voor nauwe Samenwerking met de andere Nutsinstellingen. Hij vond dat,'Hoe meer 't Nut naar voren komt, hoe beter'. Behalve Doeleman was thesaurier/secretaris Stols van de bank penningmeester van het departement, en zo waren er mischien wel meer personele verbindingen die de goede betrekkingen tussen bank en departement bevestigden. 130

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2005 | | pagina 132