een rechtstreekse verbinding met Rotterdam tot stand kwam en niet veel later de Oosterscheldebrug die Schouwen-Duiveland met de rest van Zeeland verbond. De Regt drong daarom sterk aan op het aantrekken van een derde kracht. Dat bracht voorzitter Du Croo onmiddellijk op het oude voorstel een boekhoudmachine aan te schaffen. Men besloot dit te heroverwegen, teiwijl er ondertussen een advertentie voor een nieuw aan te trekken personeelslid werd opgesteld. Moesten thesaurier en administrateur op dit punt hun ongelijk bekennen, ten aanzien van het plan om in vreemde valuta te gaan doen bleven ze onverzoenlijk. 'We zouden ons alleen maar een hoop soesa op de hals halen, terwijl er niets aan verdiend wordt'."2 Klantenbinding was ook geen argument, want alleen de eigen spaarders die naar het buitenland wilden, zouden ermee geholpen zijn. en dat gebeurde kennelijk nauwelijks. Doeleman was het opnieuw niet met hen eens en zei ervan overtuigd te zijn dat er met de vreemde-valutahandel 'een aardige cent' te verdienen viel. Over verdienen gesproken, in 1964 was een winst gemaakt van bijna 50.000 gulden. De opening van het vernieuwde bankgebouw In de zomer dat de veerboot zijn laatste retourtjes over de Oosterschelde voer, opende de bank haar nieuwe kantoor in het historische hart van de stad. Of de commissarissen zich destijds bij de beslissing de bank te herbouwen hadden laten inspireren door het economisch perspectief van de ontsluiting van het eiland, valt niet meer te achterhalen. Zeker is wel dat de onbezoldigde bestuurders, waaron der een industrieel (Doeleman), een advocaat/procureur (Du Croo), een notaris (Heering), een agrariër (Stols), een technisch ingenieur (Van der Straaten), de vooruitziende blik bezaten om de gevel van de spiksplinternieuwe bank aan Havenpark 16 op te trekken in een stijl die harmonieerde met de historische gevelrij. Al mag hierbij de rol van J. Coumou (1908-1986), die als begenadigd vormgever zitting had in de bouwcommissie, niet worden onderschat. Donderdagmiddag 12 augustus 1965 werd de herbouwde en totaal vernieuwde bank geopend samen met het aanpalende Eenhoorngebouw, waarin de Nuts bibliotheek was gevestigd. Alles bij elkaar had de bouw tweeëneenhalf jaar in beslag genomen. De voorzitter van de Nederlandse Spaarbankbond mr. J.J.C.R. van der Bilt verrichtte de officiële opening ter gelegenheid waarvan hij bestuurs voorzitter Du Croo de erepenning van de Nederlandsche Spaarbankbond over handigde. Loco-burgemeester H. Koevoets prees het bankbestuur dat ze via het aanbrengen van een weliswaar dure maar passende hardstenen gevel en bronzen raamlijsten rekening had willen houden met de historische gevelwand aan het Havenpark. De Amersfoortse architect ir. F.H. Klokke en de Zierikzeese aannemer J. Roggeband werden lof toegezwaaid voor de voorbeeldige uitvoering. Men kwam de nieuwe bank binnen via bronzen deuren met een hengselvormige greep waarin een zeemeerman en vrouw verwerkt waren, bekende figuren uit het oude wapenschild van Schouwen."3 Boven de deuren het bekende 'bij' motief en meteen daarachter de glazen tochtgang van waaruit men een totaalblik had op het bankinterieur. De plafonds en de balie waren met respectievelijk ahorn- en wen- géhout bekleed en de voorkant van de balie was binnen aluminiumlijsten bespan nen met roodbonte runderhuiden. De open balie zou later door drie schotten ver deeld worden omdat de klanten klaagden over gebrek aan privacy. De vloer was 142. Een uitnodiging voor een bijeenkomst van vreemde-valuta-kassiers in dat jaar, werd ook afgeslagen. 143. En onvoorzien van het wapen van de nieuwe gemeente Schouwen-Duiveland, die 1 januari 1997 tot stand kwam dankzij de samenvoeging van de gemeenten Brouwershaven, Bruinisse, Duiveland, Midden- schouwen, Westerschouwen en Zierikzee. 135

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2005 | | pagina 137