omdat de mannen tijdens de openingstijden werkten. De invoering van de salaris rekening betekende wel dat men bij de bank nog scherper moest letten op de regels van privacy. Tenslotte konden de bankemployees nu exact zien wat ieder een verdiende. Dit gegeven speelde soms een rol bij sollicitaties, zoals bij Hans van Urk. Zijn vader werkte bij Zeelandia, maar de commissarissen gaven uiteindelijk hun fiat en in de praktijk heeft het nooit tot problemen geleid. Horen, zien en zwijgen was en is het devies dat iedereen scherp krijgt ingeprent die bij de bank komt werken, aldus A.J. Deurloo, die zelf eind 1968 bij de bank solliciteerde. Het toenemende bankbezoek maakte het volgens Doeleman en Vos gewenst het spreekkamertje wat vriendelijker in te richten, bijvoorbeeld door het aanbrengen van een glazen ruit in de deur. Vos herinnert zich zelfs twee hokjes waarin de klanten tot dan toe ontvangen werden, met lichtjes boven de deur om aan te geven of het betreffende hokje al dan niet bezet was. Hij pleitte in elk geval voor meer personeel aan de balie om de klanten zo snel mogelijk te helpen. Men moest immers toch al langer op zijn geld wachten vanwege de girale betaling. Hiervoor was ook meer kasgeld nodig clan voorheen. Voor 1967 had men gemiddeld 15.000 tot 20.000 gulden in kas. Wilde de klant een bedrag opnemen van boven de 500 gulden dan moest hij dat een week van tevoren melden. Na de introductie van de salarisrekening werd de aangehouden kasreserve verhoogd tot 100.000 gulden. Kreeg men om wat voor reden ook meer in kas, dan werd dit, om het risico te spreiden, in bewaring gegeven bij de AMRO Bank aan de overkant. Natuurlijk was men verzekerd voor calamiteiten. Het geldtransport vond (en vindt) altijd plaats door twee personen op ongeregelde tijden. Gelukkig maakte de Nutsspaarbank nooit een calamiteit mee. Er heeft ooit één bankoverval plaatsgevonden op Schouwen-Duiveland, maar de daders werden al gepakt vóór de Zeelandbrug. Vos herinnert zich hoe hij eens een onbekende auto regelmatig zag posten bij zijn bank. Zijn vrouw kon dat vanuit het woonhuis heel goed waarnemen, want ze woonden tenslotte boven de bank. Hij noteerde het nummer bord en toen er enige tijd later een bankoverval werd gepleegd in Terneuzen, gaf hij dat nummer door aan de politie. De daders waren vervolgens snel gepakt. Op Schouwen-Duiveland was een bankoverval bijna onmogelijk, omdat men nooit ongezien het eiland kon afkomen en de lange toegangswegen gemakkelijk zijn af te sluiten. Toch maakte een reeks bankovervallen in het land ook de eilanders wat voorzichtiger. In 1970 abonneerde men zich op een alarmsysteem van de PTT, dat twee partners met elkaar verbond via een stil alarm. De Nutspartner werd de Coöperatieve Raiffeisenbank in Zierikzee. Eind 1967 had de bank door de nieuwe ontwikkelingen ook haar uiterlijk lichtjes moeten aanpassen. In november van dat jaar werd na enig aarzelen het bordje met de tekst Change op de gevel bevestigd. Volgens Vos waren de meeste commissaris sen, ondanks Doelemans pleidooien, nog altijd sceptisch over de vreemde valuta- handel. In hun hart geloofden ze niet dat er iets mee te verdienen viel. Maar Vos riposteerde dat dan wel zou blijken uit de jaarrekening en die zou hen inderdaad overtuigen.157 Volgens Vos had de Nutsspaarbank bij het aantrekken van buitenlandse klanten, vooral onder Duitsers en Oostenrijkers, een onverwacht voordeel op de concurrentie. Het logo van de bank met de 'S' leek sterk op het logo van de Duitse Sparkasse. Misschien mede daarom besloot men het bankgebouw ook 's avonds te verlichten. De plaatselijke VW zag ook graag een verlichting van de buitengevel, voor commissaris Doeleman opnieuw aanleiding om te pleiten voor een nachtkluis. De vraagprijs van de firma Lips van 10.000 gulden schrok zijn collega's echter af. 157. Maar pas vanaf 1971 zou er echt aan verdiend gaan worden, toen de omzet substantieel ging stijgen. 147

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2005 | | pagina 149