dan bij me had, kon zo oplopen tot 50.000 gulden. Bij tekorten werd extra geld gebracht vanuit kantoor. In principe had ik alleen Nederlands geld bij me. Vreemd geld moest besteld worden. Ik wisselde natuurlijk wel vreemd geld, waarvoor ik elke morgen een kopietje met de laatste wisselkoersen meekreeg.165 In het begin moest ik de opgenomen of ingelegde bedragen bijschrijven in het spaarbank boekje. Daarvoor had ik een typemachine bij me, een Triumph, waarin precies zo'n boekje paste. Later nam ik afschriften mee. Op het laatst trok ik maar vier dagen over het eiland. Dinsdagmorgen ging ik naar het bejaardenhuis in Zierikzee. Bij oude of zieke klanten bracht ik geld aan huis of in het ziekenhuis. De Nutsspaar- bank kwam ook altijd naar de bejaardentehuizen. Middenstanders of winkeliers gebruikten de bus niet.' De nieuwe bus die in 1982 in gebruik werd genomenhad een airco, een mobilofoon, een stil alarm en 18 millimeter dikke wanden van hout en ijzer. 'De nieuwe bus die begin 1982 in gebruik kwam, had een stil alarm en 18 millimeter dikke wanden van hout met ijzer. Dat alarm was verbonden met een pieper op kantoor. Deze bus had ook een airco en een mobilofoon. Die mobilofoon was ook gemakkelijk wanneer ik geld tekort kwam. Dat gebeurde zelden. De 15.000 gulden die ik bij me had waren meestal genoeg om iedereen uit te betalen.' Leendert Kaashoek is uiteindelijk chauffeur gebleven tot juni 1995. Toen hij in de Vut ging. is de busdienst opgeheven. De pinautomaat maakte hem overbodig. Op overnamepad De jaren zeventig gingen van start met een obligo, een inleggerstotaal, van ruim twaalf miljoen gulden. De reservepot bevatte bijna negenhonderdduizend gulden. De komende vijf jaar zouden deze bedragen zowat verdubbelen. De toenemende concurrentie en de veranderde spaardoelen bezorgden de bank dus geen nadeel. Integendeel, grote hypotheken en beleggingen leverden de bank goed geld op. De Nutsspaarbank had begin 1971 voor het eerst in haar bestaan meer dan één miljoen gulden aan liquide middelen in kas. Om een indruk te krijgen van de beleggingspolitiek in die dagen citeer ik hier de investeringen die op één ver gadering passeerden. Naast een reservering voor al de aangevraagde hypotheken en opvragingen, van ruim vier ton. passeerden tijdens de bijeenkomst van 1 februari een 'eerste' hypotheek van een kwart miljoen gulden tegen een rente van 9 procent aan woningbouwvereniging Beter Wonen voor de bouw van 29 woningen in plan Malta, getaxeerde waarde 1.068.000 gulden; de inschrijving op een 8,75 procent 165. En later ook het voorbeeldboek met afbeeldingen van het vreemde geld. zie hiervoor in de tekst. 154

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2005 | | pagina 156