Wat men twee decennia, eerder nog niet. aandurfde, deed men nu - begin jaren zeventig - wel. Woningbouwvereniging Beter Wonen kreeg een hypotheek van een kwart miljoen gulden voor de bouw van 29 woningen in plan Malta (links bovenin de foto). Voor dat hypotheekbedrag kun je anno 2005 nauwelijks één huis bouwen. ziekenhuislening voor 25.000 gulden en 150.000 op een 7,5 procent Staatslening, koers 99 procent. Aan diverse particulieren werden nog eens hypotheekleningen verstrekt tot een totale waarde van 78.000 gulden. Gezien deze onstuimige groei en de florissante perspectieven was het niet ver wonderlijk dat men snel reageerde toen bekend werd dat de Zierikzeese familie- bank De Scheldebank (1917), ermee wilde stoppen. J.W. van den Doel, kleinzoon van de oprichter en de man die de bank had groot gemaakt, was begin 1968 over leden. Uiteindelijk koos de familie voor de AMRO Bank, die daarop naar de Nuts- spaarbank kwam met de vraag of ze ook niet overgenomen wilde worden. De voorzitter sprak in de betreffende bestuursvergadering cryptisch van 'een toe naderingspoging van bepaalde zijde', maar Vos, waarschijnlijk teleurgesteld dat De Scheldebank niet voor zijn bank gekozen had, antwoordde beslist dat hij het nut van een gesprek niet inzag, en daar bleef het bij. Niet lang daarna volgden besprekingen over vergaande samenwerking met de Nutsspaarbank in Middelharnis, naar aanleiding van de ervaringen die opgedaan waren in verband met de gemeenschappelijke busdienst op Overflakkee, maar ook deze overname ketste af. Zelfs speelde men nog even met de gedachte aan een filiaal in Haamstede, maar uiteindelijk besloot men te volstaan met het inzetten van het rijdend kantoor in deze gemeente. Kort daarop kwam er ook een vertrouwe lijk schrijven binnen van de Nederlandse Spaarbankbond, waarin sprake was van mondelinge en schriftelijke voorstellen van de AMRO Bank tot landelijke samen werking. De Zierikzeeënaren waren hiervan niet onder de indruk, en namen de 155

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2005 | | pagina 157