avances voor kennisgeving aan. Volgens Vos werd de eigen neiging tot expansie vooral gestimuleerd nadat er vaste oeververbindingen met de andere eilanden tot stand waren gekomen. De bank kon overigens als stichting nooit tegen haar zin gekocht worden door een andere bank. Samenwerking binnen de Deltagroep werd wel op prijs gesteld. Vooral de Spaarbank Rotterdam bleef een oriëntatiepunt in bankzaken. Dat bleek eens te meer toen zij per 1 juli 1970 met twee nieuwe rentetypen kwamen, namelijk 7,5 procent voor drie jaar vast en 8 procent voor vier jaar vast, waarin de Nuts per 1 augustus meeging. Vos maakte tijdens zijn directeursschap drie periodes van onstuimige groei mee. De eerste vanaf 1967 toen het girale betalingsverkeer werd ingevoerd. De tweede begin jaren zeventig. De derde in de jaren negentig. Hij zag in die jaren ook een lichte verschuiving plaatsvinden ten aanzien van de sociale achtergrond van cle belangrijkste clientèle, al bleef de bank heel lang het imago houden van de bank voor de kleine man. Tot het midden van de jaren zestig waren vooral land- en loonarbeiders klant en boeren die de bank gebruikten voor hun privé-rekening. Zakelijk gesproken zaten de boeren natuurlijk bij de Raiffeisenbank. De visserij speelde al lang geen bijzondere rol meer in de lokale economie. Zierikzee is de thuishaven van negen mosselschepen, die varen op de Oosterschelde, de Westerschelde, de Waddenzee en een stukje voor de Belgische kust, maar de thuishaven voor de mosselen, waar de mosselen gemijnd worden, is Yerseke. De vissers zaten van oudsher bij de Scheldebank. Na de ontsluiting van het eiland door het gereedkomen van de Grevelingendam en de Oosterschelde (Zeeland)brug werd het toerisme voor Schouwen-Duiveland de belangrijkste inkomstenbron De Nutsspaarbank profiteerde hiervan mee. Hier het nog rustige strand van Renesse. midden jaren zestig. 156

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2005 | | pagina 158