Door de vele nieuwe banktaken werd het controleren van de dagelijkse gang van zaken voor de commissarissen geleidelijk aan gecompliceerder. Toen voorjaar 1973 het balansrapport over 1972 van de Nederlandse Spaarbankbond binnen de raad van commissarissen werd besproken, moest waarnemend voorzitter Van der Straaten bekennen:' De lof die wij u [bedoeld is Vos] toezwaaien is die van een leek. Dat ook de deskundigen [van de Spaarbankbond] in hun verslaggeving deze lof uiten, stemt tot grote voldoening.' Van der Straaten meende dan ook dat gezien de florissante resultaten en rekening houdend met de maatstaven in het bedrijfsleven, er iets extra's voor het personeel gedaan mocht worden. Sinds enige jaren was er een kerstgratificatie ingevoerd van plusminus een half maandsalaris en ook de com missarissen, alhoewel nog steeds onbezoldigd, durfden zich zelfs een enkele keer op een etentje met de dames te trakteren of een boottochtje langs de Deltawerken. De Deltawerken werden een begrip in binnen -en buitenland. De bezichtiging van al die imposante watertuigbouwkundige werken is inmiddels een erkende toeristische trekpleister geworden. Ook de Nutsspaarbankgemeenschap trakteerde zich op een boottochtje. Hier de Zeelandbrug. Deze brug - toen nog de Oosterscheldebrug geheten - werd op 15 december 1965 officieel geopend door koningin Juliana. Formeel behoort de brug, die april 1967 werd herdoopt in Zeelandbrug, niet tot de Deltawerken omdat niet Rijkswaterstaat maar de provincie de aanleg betaalde. De zaken verliepen inderdaad voorspoedig onder Vos' leiding en zijn verdiensten werden ook landelijk erkend. Voorjaar 1973 werd hij gevraagd om zitting te nemen in een commissie van de Spaarbankbond die de landelijke structuur van diezelfde bond en haar spaarbanken ging bestuderen. De lokale gemeenschap profiteerde als vanouds mee van de voorspoed bij de bank. Zo kreeg de Koninklijke Harmonie 'Kunst en Eer' in mei 1972 duizend gulden voor de financiering van een nieuw vaan del. De voorspoed bracht ook meer bezorgdheid met zich mee ten aanzien van de veiligheid van bank en cliënten bij evenmele overvallen. Naast het stil alarm besloot men nu ook een collectieve aansprakelijkheidsverzekering af te sluiten. En geld transporten van meer dan 10.000 gulden mochten slechts door minimaal twee mannen worden uitgevoerd op niet vooraf vastgestelde tijden. Deze transporten vonden overigens in bijna honderd procent van de gevallen plaats via de lokale AMRO Bank. 160

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2005 | | pagina 162