Terug naar 1979- Door alle drukte had men de viering van het 160 jarig bestaan stilletjes laten passeren. Op de tiende mei 1979 kreeg iedere bezoeker van de bank koffie met gebak, de kinderen frisdrank. Het kantoor had men voor de gele genheid opgefleurd met bloemen. Het personeel werd bedacht met 160 gulden netto, voor elk jaar één gulden. De commissarissen kregen een presentje. De sobere viering had de resultaten over het eerste jaar na de statutenwijziging niet kunnen opfleuren. De terugval in de financiële ontwikkeling werd geweten aan de extra personeelslasten, extra contributie Nederlandse Spaarbankbond, extra onderhoud kantoor, hogere dotaties en afschrijvingen en de invoering van de dagelijkse rente berekening voor alle spaarvormen. Ook de vertraagde doorwerking van de rente verhogingen op variabele hypotheken was een factor die marge-nadelig werkte. Of al die extra's te vermijden waren geweest, daarover spraken de commissarissen zich niet uit. Tenslotte hadden ze zelf destijds de regeling ingevoerd dat de directeur elk jaar een tantième kreeg van 5 procent van cle netto-jaarwinst. Ook verder werden er aan de topdrie van de bank heel behoorlijke salarissen uitbetaald, al verdiende Vos bruto nog altijd twee keer zoveel als zijn mededirecteur Zwart. Eindjaren zeventig werd de bank grondig verbouwd. Het aanpalende pand de Eenhoorn werd erbij getrokken. Voor het nieuwe bankinterieur kozen de commissarissen unaniem voor een open balie met een beveiligd kasgebied. 13 Juni 1981 werd de verbouwde bank, inclusief een nieuwe expositieruimte in het voormalige Eenhoorngebou wheropend. Ondanks de gestegen kosten moest er opnieuw een investering worden gedaan. Er was al langer sprake van een noodzakelijke verbouwing in verband met de veilig heid van de medewerkers. De keuze ging tussen een gesloten balie, dat wil zeggen een totaal beveiligd kasgebied, of een open balie met beveiligd kasgedeelte en/of buizenpost. De commissarissen waren unaniem geporteerd voor een open balie met beveiligd kasgebied, met een voorkeur voor een naar binnen gesitueerde balie, doorlopend naar de wand van de directiekamer. In het voormalige bibliotheek gedeelte van de Eenhoorn zouden een spreekkamer komen, een overblijflokaal, een keukentje, een garderobe, toiletten en een kamertje voor de interne controle. Er was ook een expositieruimte gepland 'Galerie de Eenhoorn'. Ter gelegenheid van de opening zou de Zierikzeese schilder Breetvelt exposeren.180 Grafisch ontwerper Ko de Vos maakte een catalogus voor de expositie, samen met de uitnodiging voor 180. Aansluitend aan deze expositie werd een tentoonstelling gehouden over 'gevarieerde kleding' tussen 1890-1940. 167

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2005 | | pagina 169