het gebruik dat hij van de bank maakte door grote sommen te storten 'in de regel misbruik is, dat niet behoort te worden aangemoedigd'. De bank was bedoeld om de 'dagelijksche spaarzaamheid' van de kleine spaarder aan te moedigen, die zich in tegenstelling tot de grotere niet op de geldmarkt kon bewegen. In de jaren zestig groeide de bank gestaag door. In de decennia tussen 1850 en 1870 werd er op Schouwen-Duiveland heel veel geld verdiend in de meekrap - na bewerking van de wortels hiervan werd een roodpurperen kleurstof verkregen -, terwijl de nationale economie opbloeide als gevolg van de overgang van protectie naar vrijhandel. Zo was tussen 1850 en I860 de zeevisserij geliberaliseerd, al was dit voor Zierikzee niet langer belangrijk. De landbouw moderniseerde. De eerste stoomdorsmachines kwamen in gebruik, draineerbuizen vonden hun eerste toe passing. Schouwen zou het eerste Zeeuwse eiland worden waar men (in 1877) stoombemaling toepaste. Sluitstuk van de liberalisering van de economie beginjaren zestig was de aanneming van het vrijhandelstarief door het tweede kabinet Thorbecke in 1862. Vanaf dat moment werd ons land versneld opgenomen in de wereldmarkt en kwam de industrialisering goed op gang. Dit maakte een reorganisatie van het betalings- en kredietverkeer onvermijdelijk. De ontwikkeling van het betaal- en kredietverkeer In 1861 ontstonden de eerste twee hypotheekbanken25 en de eerste algemene bank in Nederland: de Twentsche Bankvereeniging B.W. Blijdenstein Co. Twee jaar later volgden de oprichting van de Rotterdamsche Bank en de Nederlandsch Indische Handelsbank. In 1863 werd ook voor het eerst de status van De Nederlandsche Bank bij wet vastgelegd. Het monopolie van de bankbiljetuitgifte werd definitief geregeld. De Bank opende agent- en correspondentschappen in het hele land, waaronder Zierikzee.26 Ook buitenlandse banken openden filialen en kassierskantoren gingen voor het eerst rente uitbetalen over deposito's boven de 2000 gulden. 25- De Nationale Hypotheekbank en de Nederlandsche Hypotheekbank. 26. Bij herhaalde vermelding wordt hierna De Nederlandsche Bank soms afgekort tot De Bank, met twee hoofd letters dus, ter onderscheiding van de bank, waarmee (meestal) de Zierikzeese Nutsspaarbank wordt bedoeld. De welvaart steeg va naf de jaren zestig van de negentiende eeuw. (foto R.H 33

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2005 | | pagina 35