De Nutsspaarbank van Brouwershaven meldde zich met een schriftelijk verzoek of de ook voor hen verlaagde rente van 4 naar 3 procent in elk geval niet eerder zou ingaan dan f januari 1894. Liever nog zag men deze verlaging, zolang de Vereeniging 'voortduurt', helemaal niet doorgaan, daarmee nauwelijks verholen dreigend dat een renteverlaging wel eens de doodsklap voor het filiaal zou kunnen betekenen. De Zierikzeese commissarissen gingen met het uitstel akkoord, maar verder hadden ze 'niet de vrijheid' uitzonderingen te maken. Het is niet duidelijk of dit inderdaad de genadeklap werd. Twee decennia later bestond de bank in elk geval niet meer.45 Sint Cornelia Liefdehuis te Zierikzee. Het tweede huis rechts van het Sint Cornelia Liefdehuis zou later het woonhuis worden van W.J. Rensen, sinds 1892 boekhouder van de bank. W.J. Rensen, de zopas benoemde boekhouder, moest volgens de nieuwe reglements bepalingen een borg storten van 3000 gulden, waarover hij 4 procent rente van de bank zou ontvangen. Tijdens de commissarissenvergadering in mei 1893 meldde de thesaurier dat zijn nieuwe boekhouder dit bedrag niet kon opbrengen. Niet bepaald verwonderlijk gezien het feit dat de man volgens een brief aan het departe- mentsbestuur tot voor kort bode-conciërge was geweest bij het waterschap Schouwen. Volgens Cau had Rensen echter een persoon gevonden die zich per soonlijk garant wilde stellen voor deze som.46 De commissarissen 'berustten' in dit voorstel. Cau meldde daarop dat de boekhouder voorlopig kantoor zou houden in het huis van zijn vader, totdat hij een nieuw huis had gekocht. De vader bood tegelijkertijd zijn huis aan de Oude Haven voor 5000 gulden aan de bank te koop aan. Volgens Cau een aantrekkelijk aanbod, maar zijn medecommissarissen besloten 'van dat aanbod vooreerst geen gebruik te maken'. Nu de bank de rente voor zijn crediteuren had verlaagd, vroegen ook verschillende 45- Misschien was de bank zelfs al eerder ter ziele, want het jongste stuk uit het archief van deze bank dat berust in het gemeentearchief van Schouwen-Duiveland dateert van 1903- Oktober 1918 kwam er in elk geval een nieuw verzoek van het departement Brouwershaven om een filiaal van de Nutsspaarbank te mogen openen. De Zierikzeese commissarissen wezen dit voorstel af onder verwijzing naar de eerdere poging die uiteinde lijk niet levensvatbaar was gebleken. Volgens hen kwamen de inwoners van Brouwershaven ook veel liever naar Zierikz.ee, omdat zij voor hun dorpsgenoten niet wilden weten dat ze spaarden. Bovendien waren er in Brouwershaven inmiddels al een Rijkspostspaarbank en een Boerenleenbank. 46. Wellicht Cau zelf, want jaren later bleek dat hij ook Rensens opvolger op die manier geholpen had. 44

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2005 | | pagina 46