geene rente bij geschreven, cn/ij op Donderdag 65ste verjaardag van de boekhouder een kapitaal bijeen gebracht zou hebben van ruim 8000 gulden waarvan een lijfrente gekocht kon worden. We zagen hiervoor dat verschillende gemeentes kredieten vroegen aan de bank wat haar toenemend belang in de economie van het eiland onderstreepte. In 1898 werd een krediet verstrekt aan de polder Nieuw-Bommenede van 8000 gulden tegen een rente van 4 procent voor de verhoging van de dijken. Naarmate de bank groeide en de gelden binnenstroomden, was het onvermijdelijk dat er vaker een beroep werd gedaan op financiële hulp. Zo vroeg het Plaatselijk Comité der Nationale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid subsidie voor de op te richten wijk verpleging. De lokale artsen juichten dit initiatief van harte toe, maar de arts onder de commissarissen vond wijkverpleging in Zierikzee niet nodig. De raad zag ver volgens van subsidie af, omdat dit buiten de doelstelling van de bank viel. Soms was het lastiger om lokale gevoeligheden te vermijden. In het eerste geval kon men een en ander nog netjes oplossen. De plaatselijke commissionair in effecten, die voor de bank inkocht, was failliet gegaan. Gelukkig hoefde men de familie niet te laten vallen. De zoon die tot dat moment bij de Twentsche Bankvereeniging werkte, wilde de zaak die ooit door zijn overleden vader was opgericht, voortzetten. Men besloot hem een kans te geven, wat de president erg waardeerde omdat daar door de moeder, de weduwe Bal, in staat werd gesteld 'door de wereld te kunnen'. Een neteliger kwestie was het functioneren van boekhouder Rensen. Thesaurier Cau meldde de commissarissen dat de boekhouder zijn boeken slecht bijhield en regelmatig te laat kwam op zittingen. Hij zou teveel tijd besteden aan zaken buiten de bank. Men besloot daarop de instructie van de boekhouder zodanig te wijzigen dat het hem verboden werd zonder toestemming van de commissarissen betaalde nevenwerkzaamheden te verrichten. De boekhouder reageerde furieus op de be schuldigingen. Volgens hem had hij het steeds drukker gekregen door het toe nemend aantal klanten en de eisen die de commissarissen stelden, zoals het eerder opmaken van de jaarrekeningen. Hij werkte niet of nauwelijks buiten de deur en was daarom niet van plan met de nieuwe instructie akkoord te gaan. Woedend verliet hij de vergadering. Helemaal ongelijk zal hij niet hebben gehad, want uit eindelijk besloot men tijdens de drukke maanden december, januari en februari, op de donderdagse zittingen geen boekjes meer in behandeling te nemen van de inwoners van Zierikzee. Voor 1 januari zou geen rente meer uitbetaald worden, tenzij bij het opheffen van de boekjes. En de rente zou niet eerder bijgeschreven worden dan per 1 maart. De boekhouder kon dit bovendien doen wanneer het hem schikte, dus ook wanneer er geen commissarissen bij aanwezig waren, zoals tot dan toe voorgeschreven. Vóór Maart wordt tevens wordt ingelegd of uitbetaald. De boekhouder kreeg het door het toenemend aantal klanten steeds drukker, waardoor de service beperkt moest worden. worden geene boekjes uit Zierikzee behandeld. 52

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2005 | | pagina 54