Mï. Johan Piet»? Can, Tot mijne diepe droefheid over leed heden onverwacht mfjn beate Man, Oud President van de Arrondisse- ments Rechtbank te Zierikzee, Ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw, in den ouderdom van 72 jaar. 'b-Gravhnhagb, 19 Februari 1925. Prins Mauritslaan 35. M. CAUDl VüLDKK van noorden-. Overlijdensadvertentie in de Zierikzeesche Nieuwsbode van J.P. Canoud-president van de raad van commissarissen. diensten onbevredigend, maar de commissarissen zullen in de zaak berust hebben, wetende dat ze hem dit keer niet van gedachten konden doen veranderen. Het departement benoemde hem bij gelegenheid van zijn afscheid tot het eerste en enige 'eerelid'.78 Cau stierf 19 februari 1925 op 72 jarige leeftijd in Den Haag, waar hij ook begraven werd.75 Waarschijnlijk had hij zijn opvolgers in Zierikzee na zijn pen sionering niet meer met zijn aanwezigheid willen belasten. Hij bezocht de stad nog regelmatig en doneerde grif voor het herstel van monumenten en goede doelen.80 Het lijkt navrant dat in dezelfde vergadering dat Cau zijn ontslag aankondigde, et- naar aanleiding van een grote opknapbeurt van het bankgebouw (met veel asbest) werd opgemerkt dat een groot deel van het oude archief kon worden opgeruimd. Een taxatierapport is niet nodig De accountant maakte zijn geld waar door regelmatig met constructieve voorstellen te komen. In 1915 had een klant een lening aangevraagd in de vorm van een hypotheek op een nog door hem te bouwen huis. De bank weigerde, omdat hij op het moment van bouwen nog geen onderpand had. Naar aanleiding van een rapport van accountant Hamelberg blijkt dat men tot dan toe bij het verlenen van een hypotheek uitsluitend rekening hield met de 'ongebouwde eigendommen'. Hamelberg verbaasde zich over het feit dat er nog nooit een taxatierapport was opgemaakt voor het afsluiten van een hypotheek, maar de commissarissen kenden het eiland en zijn bewoners zo goed dat dit volgens hen niet nodig was. Boven dien was er altijd sprake van een forse overwaarde. Maar voor de toekomst zou men dit idee in ovenveging nemen evenals vaste halfjaarlijkse data voor de aflossing van de hypotheken. Voordien werd de aflossingsdatum aan de hypotheekgever overgelaten. De grote hypotheekgevers wilden overigens graag aflossen omdat ze de rente te hoog vonden. Toch waagde men zich medio 1916 nog niet aan een renteverlaging, vanwege de onvoorspelbare gevolgen van de oorlog. Dat laatste was ook de reden dat er veel geld onder de mensen zat. Niemand durfde in effecten te beleggen. Particulieren boden daarom hypotheken aan tegen rentes van 4,5 en 78. In 1922 zou hij nog het voorwoord schrijven in het jubileumboekje van hel departement. 79. In de notulen van de raad van commissarissen wordt nergens aan Cau's overlijden gerefereerd. Dit was wel gebruikelijk, ook in het geval dat de betreffende commissaris al lang was teruggetreden. Was dit toch een indicatie van zijn (im) populariteit? 80. Zo schonk hij geld voor een brug over de Versche Gracht, die naar hem werd vernoemd. De brug ging helaas verloren als gevolg van de watersnoodramp van 1953- 77

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2005 | | pagina 79