VERSLAG VAN DE STICHTING NUTSSPAARBANK te ZIERIKZEE s 1917. Het jaawerslag van cle bank over 1917. Thesaurier Bakker wilde graag het rendement verbeteren. situatie niet raadzaam. Zou de inschrijving op de staatslening mislukken dan had men in de zomer 180.000 gulden in kas. Meer dan geld genoeg om een lening te verstrekken van 10.000 gulden aan de ambachtsschool voor de bouw van een directeurswoning. Thesaurier Bakker die tevens penningmeester van de ambachts school was, bracht dit voorstel ter tafel. De bestaande gebouwen zouden als onderpand dienen. Het enige bezwaar was de rente van slechts 4 procent. Zijn medecommissarissen zagen meer complicaties. Er zou in elk geval toestemming gevraagd moeten worden aan het landelijk bestuur van het Nut. Met die voor waarde ging Bakker akkoord, waarna zijn collegae niet langer tegensputterden. Misschien omdat hij erop gewezen had geen principieel verschil te zien tussen deze lening en die aan de Stichting Tuingrondverhuring, die ook maar 4 procent rente betaalde. Gezien het vele geld onder de mensen, kon men de hoge hypo theekrente van 5 procent sowieso niet langer handhaven en hij werd niet lang daarna verlaagd tot 4,5 procent. Een eiland Wanneer er gesproken werd over veel geld onder de mensen, dan betrof dat natuurlijk maar een kleine categorie, zoals de boeren die goed verdienden dankzij de stijgende prijzen in de oorlog en de zogenaamde O.W'ers, oorlogswinstmakers. De andere werkelijkheid was dat overal in Europa, ook in Nederland de sociale spanningen opliepen vanwege de toenemende schaarste, waardoor de belangrijkste voedingsmiddelen op de bon waren. In Rusland brak zelfs een revolutie uit. Maar in de notulen van de Zierikzeese bank is daar nauwelijks iets van terug te vinden.82 Alleen indirect. De boekhouder had gevraagd om een duurtetoeslag. Een eis die 82. Een paar maanden na het uitbreken van de revoluties in Rusland en Duitsland viel de opmerking dat men het kopen van effecten uit die landen opschortte, totdat de sociale onrust aldaar wat geluwd was. 81

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2005 | | pagina 83