veel werknemers in die tijd stelden, en waaraan, zo mogelijk, werd tegemoetgekomen 0111 blijvende loonsverhogingen te vermijden. Het salaris van de boekhouder was al twintig jaar niet verhoogd. Verschillende commissarissen vonden dat ook niet nodig, mede omdat de man bijbaantjes had. Eén commissaris meende zelfs dat de man een 'levensstandaard' hanteerde die niet bij zijn inkomen paste. Bakker ging echter pal voor zijn boekhouder staan en stelde dat men hem minstens 20 procent salarisverhoging moest geven. Zoals een ander opmerkte, voor 1500 gulden per jaar kon men nu geen boekhouder meer krijgen. Bovendien hadden zijn werk zaamheden zich de laatste jaren alleen maar uitgebreid. Bakkers voorstel werd in stemming gebracht. Daarop riep men de boekhouder binnen om hem het heug lijke nieuws mee te delen. De loonsverhoging van 300 gulden ging met ingang van 1 januari 1918 in. Een ander signaal dat men eventuele sociale onrust ver wachtte was het besluit om meer zilvergeld achter te houden. Dit in verband met een eventuele stormloop op de bank na de oorlog, waarvan het einde medio juli 1918 niet ver weg leek.® Dat argument speelde ook mee toen men na enige aarze ling aan het ietwat ongewone verzoek van de accountant voldeed, geld bij te passen in het deficit van een bank, die nota bene niet eens was aangesloten bij de Spaar- bankbond. De boekhouder van de betreffende bank was er met de kas vandoor gegaan. De commissarissen en de zoon van de voortvluchtige boekhouder hadden uit eigen zak 15.000 gulden bijgepast, maar men kwam nog 5000 gulden tekort. Om de goede naam van de spaarbanken in deze onzekere tijden te bewaren, besloten de Zierikzeese bankiers 300 gulden bij te passen. De accountant had weliswaar om 500 gulden gevraagd, maar dat kon men niet over het hart verkrijgen, het was toch al jammer op 'deze manier geld te moeten weggeven'. MWISCliW - Tsmrr "rUGEMEEN Z1ERIKZE liet fraaie, ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan vervaardigde, spaarbankboekje, dat elk. kind die in het jubileumjaar 1919 op Schouwen-Duiveland geboren werd cadeau kreeg, inclusief een eerste inleg van 2,50 gulden. 83- De wapenstilstand werd uiteindelijk op 11 november 1918 getekend. 82

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2005 | | pagina 84