zouden februari 1922 voor een controle van de boeken naar Zierikzee afreizen, maar daar vond men dit bezoek overbodig omdat de boeken al door een externe accountant gecontroleerd werden. Dat men inderdaad door de krapte op de geldmarkt en de onvoorspelbare rente ontwikkeling voorzichtiger werd met het verlenen van hypotheken, blijkt uit een uitvoerige discussie voorjaar 1922. De weduwe Van de Weele-Bakker vroeg een eerste hypotheek aan ter waarde van 40.000 en een tweede voor 18.000 gulden voor een door haar aangekocht stuk land van 58 gemet in Oosterland. De koop prijs was 58.000 gulden. Ze wilde een rente betalen van 5,5 procent zonder aflos singsverplichting voor de eerste hypotheek. Uiteindelijk durfden de commissaris sen het ondanks de aantrekkelijke rente niet aan, omdat ze hun geld lang kwijt zouden zijn en uit angst voor daling van de grondprijzen. Ook een aanvraag van de gemeente Zierikzee voor een lening van 30.000 gulden voor een school gebouw werd voorlopig aangehouden. Juni 1922 werd de bank de voormalige notariswoning aan de noordzijde van de Oude Haven te koop aangeboden.® Commissaris H.H. Prakke, de overbuurman van de overleden eigenares mevr. Van der Lek de Clercq, prees het pand met zijn 'schitterende' gevel aan. Maar de vraag prijs van 15.000 gulden schrok de commissarissen af, vooral omdat ze bang waren wat de klanten zouden zeggen van zo n buitensporig luxe pand. 14 Juni 1922 vierde het Departement Zierikzee der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zijn 125-jarig bestaan met de uitgave van een gedenkboek, Het honderdvijfentwintigjarig jubileum van het departement ging, als we de notulen van de bank als maatstaf nemen, bijna geruisloos aan de commissarissen voorbij. Men schonk het departement op verzoek 100 gulden, die men vervolgens terug probeerde te halen bij de zoon van een oude schuldenaar. Thesaurier Bakker wilde genoemd bedrag zelfs halveren. Dat Bakkers betrokkenheid bij het departe ment sowieso klein was, valt ook op te maken uit het feit dat zijn geschiedenis van de bank in het herdenkingsboekje maar twee bladzijden besloeg, één minder 92. Nu nr. 55. 87

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2005 | | pagina 89