Bergbewoners aan de kust Armeense soldaten op Schouwen-Duiveland 1943-1944 door Feiko H. Postma In de Tweede Wereldoorlog bevonden zich duizenden voormalige militairen van het Rode Leger in Nederland.1 Zij waren al dan niet vrijwillig toegetreden tot de Duitse strijdkrachten. Ook de bewoners van Schouwen-Duiveland kregen met hen te maken. Vanaf het voorjaar van 1943 tot eind 1944 waren ruim 300 man schappen van het 812dc Armeense bataljon op het eiland gelegerd. Na de oor log volgde terugkeer naar de Sovjet-Unie. Het doel van dit artikel is de tocht te schetsen die deze mannen maakten, waarbij de nadruk ligt op hun verblijf op Schouwen-Duiveland. Hoe betrouwbaar was dit bataljon voor de Duitsers en welke banden had het met het Nederlandse (Schouwse) verzet? De gang van het 812de was al eerder onderwerp van discussie. De Leidse hoog leraar en criminoloog W.H. Nagel (pseudoniem: J.B. Charles 1910-1983) benadrukte keer op keer hun anti-Duitse gezindheid en liet niet na te vermelden hoe zij het Nederlandse verzet hadden geholpen.- Charles was tegen het einde van de oorlog plaatsvervangend Gewestelijk Commandant van de Binnenlandse Strijdkrachten in de provincie Utrecht.3 Dit artikel wil ook de vraag beantwoorden hoe waarheidsge trouw Charles' uitlatingen waren. Wat hij in zijn Volg het spoor terug schreef, week namelijk sterk af van wat hij direct na de oorlog aan het papier toevertrouwde en van zijn verklaringen die zich in het Staatsarchief van de voormalige Armeense Socialistische Sovjet Republiek bevonden. Voor het eerst wordt ook uit die docu menten geciteerd. Gedetailleerde Duitse opvattingen over het bataljon ontbreken helaas, omdat die gegevens in Potsdam in februari 1945 tijdens een geallieerde luchtaanval werden vernietigd. Toch kan de geschiedenis van het 812de na vele jaren onderzoek wel degelijk worden geschetst, zij het dat een aantal vragen vooralsnog en misschien wel voor altijd onbeantwoord blijft. Russische hulptroepen De Duitse opmars in de eerste maanden na Operatie Barbarossa (juni 1941) bete kende gevangenschap voor drie tot vier miljoen soldaten van het Rode Leger. Tot december van dat jaar stierven er in haastig opgezette krijgsgevangenkampen twee miljoen van hen. De Duitse legerleiding besloot eind 1941 om de krijgsge vangen sovjetmilitairen minimum hoeveelheden voedsel en calorieën te verschaf fen. Vanaf dat moment lagen die zelfs hoger dan wat de Russische bevolking tij dens de oorlog onder Stalins bewind ontving.4 De militaire situatie was inmiddels vanuit Duits oogpunt verslechterd. Het Rode Leger had de Wehrmacht bij Moskou teruggedreven en met de oorlogsverklaring aan de Verenigde Staten had het Derde Rijk er een formidabele opponent bijge- kregen. Het was zeer de vraag of Nazi-Duitsland de oorlog winnend zou afslui ten, te meer daar de verliezen toenamen. In 1941 en 1942 moest de Wehrmacht 750.000 doden of gewonden incasseren. Hoe moesten de Duitsers deze gaten dichten? Direct na Operatie Barbarossa waren honderdduizenden Hilfswillige, Russische vrijwilligers, de Duitse strijd krachten gaan versterken. Zij hielpen de Duitsers met alledaagse werkzaamheden 89

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2005 | | pagina 91