respondentie naar die dorpen uitgespaard hebt. Hartelijk dank voor zoo veel vernieuwde moeite, 'k zal 't niet verzwijgen. 't Verheugt me zeer dat ge rustig en wel leeft, gelijk wij hier, hoewel mijne vrouw altijd zwakke lijk blijft en al eens zenuwachtig. Zoo, zoo, zijt ge toch met uw Wolf. dijk geslaagd; dat 's regt goed, want zulk werk, ik ondervind, het, is eene eindelooze moeite en zorg, meer dan 't vet in den pot geeft. Maar ik heb met dezen wat spoedig te schrijven een bijzondere reden voor u zeiven. Zie eens inliggende annonce uit den Z.Z.n Nieuwsbode; dadelijk dacht me dat dit een kolfje voor uwe hand kon zijn; dat is net uwe liefhebberij. Ik heb de Looze dan ook op u met klem gewezen, en wacht daarop bescheid. Dit wacht ik tegelijk aangaande mijn Zeeland, waartoe gij ongevergd zulk eene flinke aansporing geleverd hebt, in uwen brief. Ik hem heb] dezen dadelijk aan hem ter lezing gezonden - er stond niets in, dat hij niet weten mogt - en hij is eene goede ziel en u wel genegen. Ik voegde daar een brief bij met alle kruiden om hem te bewegen nu spoed te maken en niet achter 't net te visschen; dat hij daartoe nu wat oude exempl. moest opofferen en dat NB! ik, om de eer mijns werks - er de 10 honorarium om prijs gaf. a 20 ct 't exempl. is dit 50 exempl. dan hield hij maar p.m. 50 over. Want 't zou me razend spijten als ik nu met zoo veel dol van uwen en mijnen kant geen vrucht zag van deze uitgaaf. En te meer nu ik zoo erbarmelijk slecht met mijn Nederland uitval. Hoe! Luister dan. Onlangs daarvan een exempl. of wat ontbiedende, ontdek ik dat Brinkgreve te Deventer er een nieuw titelblad en voorberigt aangelapt heeft, met NB 2? druk er bij. Doch 't werk is hetzelfde van Quanjer. Ik schreef hem daarover en over een nieuwen druk, die heel veel verbe terd en dus in zijn belang en naar mijn wensch zou zijn; dat ik daartoe bestendig eene ruime menig te aanteekeningen verzameld had, enz. En zie, daar antwoordt hij me (bescheidenlijk) dat hem dit speet, maar dat hij de herziening aan een ander onderw. aldaar had opgedragen en NB! reeds het 2^ blad bijna afgedrukt was, waarvan ik dan ook de 2 proefbladen er bij ontving. Wel vriend! ge kunt niet gelooven hoe mij dat verbaasde en griefde. 11. zaturdag heb ik hem dan maar geschreven, ja zonder opspelen! want hij is door aankoop eigenaar; dat Q. mij nu van 't honor, van drie werkjes (hij heeft ook mijne gelijkn. plaatsen en Rekenk.) beroofd heeft; tegen hem niets te toen is; dat zijn herdruk buiten mij om onbegrijpelijk onbedacht zoo wel in zijn groot nadeel is als tot mijn overgrooten spijt; dat de verbeteringen op veire na niet voldoen, buiten het plan dat ik nog had; dat bewees ik met een paar proefjes, o.a. staat er NB! nog dat de beurslantaarn of toren te Rotterdam nog 's nachts de uren laat zien; dat hij niets van de reusachtige indempingen en gebou wen etc. aldaar heeft, etc.; dat hij het gedrukte er niet aan wagen zou, en dai ik helaas mijne kos telijke aanteekeningen, dan maar in petto zou houden. Wat of hij hierop doen en antwoorden zal! Wat nare domme streek van de vent, mij niet eerst te zoeken. En wat kan ik doen? Een ander maken onder den titel van Lees- en leerboekje, dat 's te veel nadruk. Als dit nu maar spoedig opruimt, in ZZee gebruiken 2 of 3 onderw. het thans. Ik hoop nog en zal 't intusschen; als Zeeland klaar er maar op klaar maken. En nu nog iets op uwe laatste inlichtingen: 'k heb van alle best geprofiteerd; als ik nu nog deze bijg. laatste kleinigheden mag toezenden en ter inzage vergen, 'k Zeg laatste, althans voor dit boek je, want er zou geen eind aan komen, 't zou te veel uitdijen en ik word het waarlijk moede al dat nazoeken en informeren. Nog wat en van belang ook! Ge weet dat de Nieuwe spelling door 't N.O.G. te ZZee is aangeno men. Hoe bevalt u die? mij verbruid slecht! Hoe! eene lichte spons, zaaien, lezen, jacht, bimg! blauw, buskruid, kachel!!! Hoe smaakt u dat? En zal dat er doorgaan? Toch zoo haastig niet! En wat doet gij voortaan en wat moet ik nu in mijn Zeeland doen?? Liefst oude spelling, die aan velen nog wel best bevallen zal, zou 't niet. - Raad me ook hierin. Alles naapen zal ik niet lic/^t of gauw doen! V. Driel volgt ze ook al; v. Dale in zijn Zeeland vast ook. Zullen er niet velen, ook geleerden, de oude spel ling vasthouden? Ik heb dit jaar zeer veel genoegens gehad, waarvoor ik den Hemel niet genoeg danken kan, als Die door betere gezondheid het mij vergunde, 'k Ben voor 8 daag naar mijne kinderen (Kapitein Capelleveen op de Arnh. boot) geweest. O, dat verrukkende Arnhem en wat aanbouw' van heerlijk heden. Ook met iemand voor een dag en nacht naar Amst. (volkspaleis en 't Kon. paleis gezien, en dierg.) - En nu de verg. van 't N.O.G. mogt ik ook in alles bijwonen. v.Dijk, v.Dale en de Vries en Rijers waren er ook. Voor mij ontbraken er helaas twee, nl. mijn zoon Frans en mijn oude trouwe vriend Baan, over wien ik nog hartelijk met v. Setten sprak; want dezen is dan steeds mijn gezel en dan is hij 't best in zijn schik in zoo'n vergadering. Punctum, genoeg weer voor dit maal. Groet de uwen van ons, Uw toegenegen vriend vdjagt 102

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2006 | | pagina 104