Het ziekenhuis in Noordgouwe (foto: P.J. Ochtman, Zierikzee). J. Catshoek en gemeentesecretaris P.F. Wittermans. Nog diezelfde maand moest het advies binnen zijn. De Brauws collega, mr. C.R.C. Wijckerheld Bisdom, kwam kort daarop een onderzoek instellen in het gemeentearchief van Zierikzee. De beheerder daarvan, de advocaat en procureur mr. W. Nieuwenhuijsen, ambtenaar belast met archiefzaken, had een aantal stukken gereedgelegd. Op basis daarvan moest een rapport worden uitgebracht. Dit rapport, gedateerd 26 juli 1939, kwam tijdig gereed en gaf in zeventien pagi na's een uitvoerig juridisch betoog. Een nadeel was - de samensteller had dit uitdrukkelijk vermeld - dat de archiefstukken geen volledig beeld wierpen op de geschiedenis van de Slavenkas. Een van de belangrijkste conclusies van het advies was dat het reglement uit 1851 niet meer gewijzigd kon worden. De gemeenteraad had de bevoegdheid daartoe verloren, de commissarissen hadden deze bevoegdheid niet en degenen die hadden betaald aan het fonds konden het evenmin omdat zij er niet meer waren. Om het gestelde doel te bereiken werd geadviseerd dat de commissarissen de gelden zouden verstrekken voor de oprichting en instandhouding van een ziekenhuis in de vorm van een lening. Voorts werd aangeraden het raadsbesluit van 4 juli in te trekken. Om geen moei lijkheden te krijgen werd geadviseerd om het in 1806 vastgestelde reglement - van dat uit 1812 was de samensteller van het rapport niet op de hoogte - vast te stellen, met inbegrip van alle tot en met 1886 daarin aangebrachte wijzigingen. Het rapport kwam aan de orde in de raadsvergadering van 8 augustus. Ook nu werd achter gesloten deuren beraadslaagd. Besloten werd het rapport in handen te stellen van burgemeester en wethouders voor advies. Op 14 november kwam deze zaak opnieuw aan de orde in de gemeenteraad. Het voorstel hield in het intrekken van het raadsbesluit van 4 juli (artikel 12 zou derhalve weer de oude redactie krijgen), het goedkeuren en bekrachtigen van 108

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2006 | | pagina 110