Zierikzee maakten hiervan deel uit - diende een aanvraag in om het Sint Corneliahuis in te richten voor ziekenverpleging. Op 8 september 1941 werd daarvoor vergunning verleend door burgemeester en wethouders. Deze han delwijze van Rooms-Katholieke zijde had de verhoudingen geschaad. De stich ting zag hierin aanleiding om nog eens met klem bij het bestuur van het zieken huis in Noordgouwe aan te dringen op een krachtige samenwerking. Ze deed tegelijkertijd nogmaals een beroep om in Zierikzee een nieuw neutraal zieken huis te bouwen om zo 'het drijven der R.K. te keren'. Van de bouw van een nieuw ziekenhuis in Zierikzee kon echter niets meer komen. De uitspraak van de gemeenteraden moest gerespecteerd worden en van hogerhand wilde men aan Noordgouwe als vestigingsplaats vasthouden. Dat nam niet weg dat Frederiks aandrong op samenwerking met de Zierikzeese stichting. Vrijwel onmiddellijk daarna mengde de Duitse bezetter zich in de ziekenhuis kwestie. Dr. Reuter van de afdeling Volksgezondheid van de Generalkommissar fur Verwaltung und Justiz deelde aan dr. C. Banning, hoofdinspecteur van de Volksgezondheid mee dat het ziekenhuis er niet mocht komen op grond van 'KriegswirtschafIn november 1941 herhaalde dr. Reuter dat er maar één zie kenhuis op Schouwen-Duiveland mocht zijn. Niettemin ging de verbouwing van het Sint Corneliahuis gewoon door en in april 1942 was alles gereed om het zie kenhuis in gebruik te nemen. Onder meer een röntgen- en operatiekamer waren geïnstalleerd. Echter de maand tevoren was op duidelijke wijze te verstaan gege ven dat het ziekenhuis niet mocht worden geopend. Toch vonden er in april bevallingen plaats. Frederiks liet de opdracht op verzoek van de Duitse bezetter via de burgemeester herhalen. Pastoor Brink antwoordde op 20 mei 1942 dat het openen een zaak was van de Congregatie waartoe de zusters behoorden. Kort daarna volgde van de zijde van de Duitse bezetter een nadrukkelijk verbod tot ingebruikneming en op grond daarvan volgde sluiting. De nieuive vleugel van het ziekenhuis in Noordgouwe (foto: P.J. Ochtman, Zierikzee). Het ziekenhuisbestuur in Noordgouwe had tactisch gemanouvreerd. Het volg de de ontwikkelingen met argusogen, maar ging onverminderd verder met de 117

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2006 | | pagina 119