van Zierikzee. Het werd in 1957 geopend door prinses Beatrix. De eerste steen was gelegd op 28 april 1955, voorzien van de handtekening van de Zweedse koning Gustav VI Adolf. De commissarissen van de Slavenkas hadden geleerd van de ziekenhuiskwestie. Het ter beschikking stellen van het kapitaal zou niet meer in discussie komen. Op de grond waarop het ziekenhuis was gedacht, verrezen met financiële steun van de Slavenkas twee kleuterscholen en een speeltuin. Deze zijn inmiddels ver dwenen. Thans ligt daar het parkeerterrein Gasthuisboomgaard. Het ziekenhuis is gefuseerd met dat van Goes. De opvang van zieken in Zierikzee is vervol gens grotendeels teloor gegaan. De Slavenkas bestaat nog steeds en kan zich mede dankzij het behouden kapitaal inzetten voor de maritieme geschiedenis van Zierikzee. Noten: 1. In het oorspronkelijke artikel zouden de woorden 'de bij de eerste oprichting van hetzelve daaraan gelden gegeven heeft, in het genot treden van de jaarlijksche renten van beide genoemde Fondsen' vervangen worden door: 'zoodanige bestemming geven aan de jaarlijksche renten van de beide genoemde Fondsen, als deze Raad zal dienstig oordeelen'. Gemeentearchief Schouwen-Duiveland (GASD), Archief Slavenkas, inv.nr. 1. 2. De tekst van artikel 12 zou gaan luiden: 'De belegging der gelden van het Fonds zal geschieden door Commissarissen onder goedkeuring van B. en W. der gemeente Zierikzee, met dien verstande, dat deze goedkeuring niet vereischt is, indien de gelden door commissarissen op zoodanige voor waarden als hun geraden zullen voorkomen, bestemd zullen worden voor de oprichting en instand houding van een ziekenhuis te Zierikzee'. Daarna volgde de tekst van het oude artikel 12. GASD, Archief Slavenkas, inv.nr. 1. 3. C.J.M. Boogerd was sedert 1932 arts in Zierikzee, waar hij al snel een prominente plaats innam. Hij was onder meer voorzitter van Het Groene Kruis. Ook was hij lid van Provinciale Staten. In 1940 werd hij echter lid van de N.S.B. Daardoor werd zijn positie verzwakt. Van enige invloed in de zie kenhuiskwestie was daardoor geen sprake meer. Hij vertrok in 1942 naar Duitsland voor een oplei ding tot chirurg. C.M. van Hoorn, Beelden uit de geschiedenis van de geneeskunde sinds het jaar 1900 op Schouwen-DuivelandGoes 1988, 8. 4. In het bijzonder in de raadsvergadering van Ouwerkerk werden uitvoerige mededelingen gedaan over de positie van de Slavenkas. Zienkzeesche Nieuwsbode, 11 december 1939. 5. De oprichting van de stichting tot het oprichten en instandhouden van een ziekenhuis te Zierikzee geschiedde op 15 april 1940 voor kanclidaat-notaris J.W. Raap te Zierikzee, waarnemer van het vacante kantoor van notaris FI.F. van 't Haaff. De oprichters waren de tien diakenen als particu liere personen. Zij zonderden daarvoor een kapitaal van 500 gulden af. GASD, Handschriftenverza meling, nr. 281. 6. Jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije, burgemeester van Zierikzee, was weliswaar verwant, maar behoorde niet tot de betreffende erven. Bronnen en literatuur Gemeentearchief Schouwen-Duiveland (GASD): Archieven Gemeente Zierikzee, Notulen raad, 1939-1941; Notulen burgemeester en wethouders, 1939; Dossiers, -1.842.11. Dossiers inzake de ziekenhuizen; nr. 1415, -1.841.74. Dossier inzake de Slavenkas, 1939-1973; Archieven Gemeente Bruinisse, inv.nrs. 4lc (29 november 1939) en 115; Archief Ziekenhuis Noordgouwe, notulen algemeen bestuur, 1930-1943 en notulen dagelijks bestuur, 1938-1941; Archief Slavenkas te Zierikzee, inv.nrs. 5, 357, 358; Archieven Hervormde gemeente te Zierikzee, Diaconie, inv.nr. 85a; Archief Vereniging van Vrijzinnig Hervormden, Notulen, 1929-1947. Rinus Antonisse, Uit oveiwegingen van barmhartigheid en humaniteit. De ziekenhuiszorg op de Bevelanden en Schouwen-Duiveland, Goes 1987. W.H. Keikes, Het fonds genaamd de Slavenbeurs of Slavenkas te Zierikzee. Historische inleiding en inventaris der archievenZierikzee 1976. 119

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2006 | | pagina 121