'...GEWEUN, SPONTAAN, ZÖ 'K DINKE SCHRIEF IK 'T OP...' Mevrouw Wiebrens-Beekman en geschreven dialect door drs. Rob C. van Leeuwen Inleiding Met dit artikel wordt de traditie om in de Kroniek een dialectartikel te plaatsen voortgezet. In het verleden is in de Kroniek door wijlen dr. A. de Vin al diverse malen aan dacht besteed aan het werk van de in 1995 overleden mevrouw Wiebrens- Beekman uit Bruinisse. Bij haar en bij een paar fragmenten uit haar uitgebreide werk wil ik onder andere in dit artikel stilstaan. Deze fragmenten zullen van enig taalkundig cq. dialectologisch commentaar worden voorzien. Voorts zal ik ook aandacht besteden aan het fenomeen geschreven dialect versus gesproken dia lect, omdat ik telkenmale bij dialectschrijvers een soms nogal grote discrepantie meen te kunnen ontdekken tussen geschreven en gesproken dialect. Mevrouw AWiebrens-Beekman (1902-1995). Coll.J. Wiebrens. Mevrouw Wiebrens-Beekman "Joane Wiebrens, maakte blij en gaf een verslag van alle dag in haar pennen vruchten.", aldus een verslaggever van de Zierikzeese Nieuwsbode. Het artikel in de Nieuwsbode van 18 april 1996 was het verslag van een interview met een zoon en een dochter van de in augustus 1995 overleden mevrouw Wiebrens- Beekman. In genoemd interview geeft zoon Jaap aan dat hij nog 975 gedich ten en verhalen van de hand van zijn moeder in de computer heeft ingevoerd. Uit deze uitgebreide collectie van gedichten en verhalen is in 1996 een selectie 121

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2006 | | pagina 123