RECHTBANKPRESIDENT EN KUNSTENAAR. Het leven van Siert Triezenberg 1870-1931 door Betty Blikman-Ruiterkamp Een Schouwen-Duivelander kunnen we Siert Triezenberg niet noemen. Deze veelzijdige en ambitieuze man woonde nauwelijks vier jaar op het eiland. De reden van zijn komst was zijn aanstelling als president van de arrondisse mentsrechtbank te Zierikzee. De reden van vertrek was de opheffing hiervan. Dat hij de laatste der Mohikanen zou zijn, was tevoren niet bekend. De geboren Groninger kwam hier een belangrijke functie vervullen. Dit leek al interessant genoeg om aandacht aan te schenken. Zijn leven en werk weergegeven, en het verhaal rond de opheffing van de arrondissementsrechtbank beschrijven zou vast een mooi verhaal opleveren. Maar eigenlijk was dit niet de aanleiding om mij in Siert Triezenberg te verdiepen. Al tweemaal kwam ik zijn naam tegen in verband met de schilderkunst. Toen er in het Zierikzeese Stadhuismuseum ook nog schil derijen van zijn hand aanwezig bleken te zijn, wist ik het zeker: hier moet ik iets mee doen. Niet in het minst omdat rechters met een vermelding in het Lexicon Nederlandse beeldende kunstenaars 1750-1950 van P.A. Scheen uiterst zeldzaam zijn. Jeugdjaren Het geslacht Triezenberg is geen uitgebreide. In het westen en midden van Nederland woont verspreid een aantal mensen met deze achternaam. Een ande re kleine groep bevindt zich in noordoost Groningen. Het schijnt dat in de twee de helft van de 18e eeuw zich daar iemand vestigde met die naam. Hij was afkomstig uit Triesenberg, een dorpje in Liechtenstein, aan de oostgrens met Zwitserland en noemde zich naar de plaats van herkomst. In Nederland werd hij de stamvader van een geslacht van (aanvankelijk) winkeliers, vlasboeren en han delaren.1 Wegwijzer te Liechtenstein. Foto: Ch. Ros. Siert Triezenberg zag het levenslicht op 19 maart 1870 in het Groningse dorp Zandeweer, gemeente Kantens. Hij was de eerstgeborene van Tonnis Triezenberg 23

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2006 | | pagina 25