ook om hun ontwikkelingspeil en plichtsbesef te verhogen. In 1906 hield hij zich bezig met de oprichting van de plaatselijke muziekvereniging "de Volharding". Triezenberg werd dan ook de eerste president van de vereniging. Verder heeft hij zich -naast zijn bestuurlijke taken- ingezet voor de totstandkoming van een nieuw gemeentehuis. Het gemeentebestuur van Ten Boer kwam tot 1912 bijeen in een ruimte in het plaatselijke café, de opkamer van hotel Schuurman. Een ver gelijkbare situatie deed zich vroeger ook in Zeeland vaak voor. Vergaderen in de plaatselijke herberg was aantrekkelijk, want de huur was laag en men was van een goede bediening verzekerd. Maar soms werd er wel eens iets teveel geschonken. Ook kwam geluidsoverlast voor, veroorzaakt door herbergbezoe kers en vaak was er nauwelijks ruimte voor het archief. In 1881 stelde de rege ring de Drankwet vast, die officieel heette: "Wet houdende wettelijke bepalingen tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openba re dronkenschap." Artikel 3 daarvan hield in dat een vergunning mocht worden geweigerd wanneer die gevraagd werd voor "een lokaliteit welke voor de open bare dienst wordt gebruikt of die met zodanige lokaliteit gemeenschap heeft." Dit besluit hakte er in bij alle Nederlandse gemeenten. Er was nog een paar jaar uitstel voor te krijgen, maar op den duur moest het er echt van komen. In menig dorp is onder invloed van deze maatregel in het begin van de 20ste eeuw een echt gemeentehuis verrezen. In Ten Boer kwam het nieuwe raadhuis recht tegen- Gemeentehuis, Ten Boer Het nieuwe gemeentehuis van Ten Boer, waar Triezenberg van 1911 tot 1913 werkzaam was. G.K. Bolhuis: Ten Boer in oude ansichten: Europese Bibliotheek, Zaltbommel, 1986. over hotel-café-restaurant Schuurman te staan. De hotelier was eigenaar van de grond. Hij stelde het perceel belangeloos ter beschikking aan het gemeentebe stuur. En dat niet alleen uit milddadigheid. Hij zag zijn afnemers met lede ogen vertrekken en op deze manier kon hij toch nog profijt hebben van de aanwe- 26

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2006 | | pagina 28