van Zierikzee kunnen 0111 elf uur 's morgens in Middelburg zijn, anderen moeten overnachten. De opheffing is zeer ongewenst. Op Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint-Philipsland wonen samen ruim 40.000 inwoners. Als bewijs der moeilij ke reisomstandigheden het volgende: voor het College van Gedeputeerde Staten van Zeeland in belasting- en andere zaken, verschijnen bijna nooit gedaagden- opgeroepenen, als gevolg van de lange reisduur. Slechts een treinverbinding zou verbetering kunnen brengen." Binnen twee weken, het was inmiddels 20 april, gaf minister Heemskerk ant woord. "De reisargumenten zijn sterk overdreven! Vanuit Tholen is Breda zelfs veel beter te bereiken clan Zierikzee. Aan loon- en arbeidskosten werd in 1922 ruim 46.000 gulden uitgegeven (personeel 41.000 gulden) Door de opheffing van het huis van bewaring tevens hulpstrafgevangenis te Zierikzee kan ruim 3.000 gulden worden bespaard. Wat het verdwijnen van het intellectuele vlak aangaat: er is nu eenmaal geen gymnasium in Zierikzee en het valt te betwijfelen of het intellectu ele niveau staat of valt met een rechtbank." Op 4 juni behandelde de Commissie Van Kappard het onderwerp.10 De heren oordeelden niet positief over opheffing. Het was de vraag of de bezuiniging voor het Rijk ook maar enigszins zou opwegen tegen de moeite, last en schade, voor het publiek. Ook moet voor een goede rechtsgang de rechter bekend zijn met de bevolking, zeden en gewoonten. Een der leden meende dat de wortel van het kwaad was gelegen in de hoge salarissen voor rechters. "Vroeger was het een ereambt. Misschien levert het instellen van rondreizende rechters wel een bespa ring op!" Maar er waren ook andere geluiden. Enkele leden ging het wetsont werp niet ver genoeg, ook de arrondissementsrechtbank te Tiel kon volgens hen gevoeglijk worden opgeheven! Ene D.J. Wolfsson uit Middelburg schreef over de verbeterde reismogelijkheden.11 Sinds 1 mei 1923 kon men immers per boot naar Wolphaartsdijk overvaren en vandaar verder per autobus. Met de eerste gelegen heid kon men dan al om 9 uur in Middelburg zijn. Verder voerde hij als argu ment aan dat er nu eenmaal weinig mensen hiermee in de praktijk problemen zullen hebben, want 'het is nu eenmaal niet elke dag moord en doodslag in Zierikzee'. Een handtekeningenactie tegen de opheffing, gehouden in het midden van de maand maart, leverde 7348 handtekeningen op. De Tweede Kamer kreeg ze aan geboden. De opheffing van de rechtbank Alle moeite was echter vruchteloos. De arrondissementsrechtbank te Zierikzee, op 1 oktober 1838 ingesteld, werd met ingang van 1 september 1923 opgehe ven. Op woensdag 15 augustus vond de laatste openbare rechtszitting in civie le zaken plaats, bijgewoond door een groot aantal belangstellenden. Toen de gewone zitting afgelopen was, kreeg de ambtenaar van het Openbaar Ministerie, mr. A. van Dullemen het woord. Hij bleef in stijl en sprak 'de doodstraf voor het college' uit, zoals hij het verwoordde. En voor welke misdaad werd deze straf opgelegd? Hij raadde de inwoners van het gebied aan om zich netjes te gedra gen, want in Middelburg en Breda zouden ze wel eens minder clementie kunnen tonen! Hierna nam Triezenberg het woord. Het was heel moeilijk voor hem "om dit te doen met een koel hoofd, doch ik heb mij maanden lang kunnen oefenen in zelfbeheersing. Zierikzee gaat een groot offer brengen, zo groot dat het de 34

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2006 | | pagina 36