terugroepen dezen geachten magistraat, die met zoveel lust en opgewektheid en toch met grooten ernst en met een zeer hooge opvatting van zijn rechterlijk ambt zijn taak hier heeft volbracht. Aan veel kennis van zaken paarde hij een ruimen, onbevangen en practischen blik en vooral een groot gevoel voor billijk heid en rechtvaardigheid. Steeds was zijn volle aandacht gericht op de kern dei- zaak die aan zijn oordeel was onderworpen, alle middelen die ten doel hadden de aandacht hiervan af te leiden, waren hem een gruwel. En hoe vaak heeft hij niet door tactvol en verstandig optreden de strijdenden tot elkaar weten te bren gen en een bevredigende oplossing weten te vinden. Daarbij was hij een zeer humaan rechter, die gaarne het goede in den mensch zag, al was het onder veel onedels verborgen. Ja, Triezenberg was een eenvoudig, door en door eer lijk man, een warm voelend mensch, die gaarne de behulpzame hand bood, die voor ieder een vriendelijk woord had en op wie men steeds kon rekenen. Het lijkt reeds lang geleden dat hij hier de rechtszittingen leidde, maar deze voortref- felijken man vergeten wij niet. Zijn beeld nog een maal naar voren brengen was een droevige, maar toch aangename plicht. Dit mogen wij van hem getuigen: hij was een nobel mensch, een goed president". De teraardebestelling Woensdag 23 december vond de begrafenis plaats op de Tweede Algemene Begraafplaats te Utrecht. Een lange stoet belangstellenden volgde de baar. Natuurlijk zijn gezin, maar ook bijna al zijn collega's en vele relaties vanuit zijn vrijwilligerswerk. Broers en zuster worden niet genoemd in de verslagen. De stoet verzamelde zich in het koepelgebouw op de begraafplaats, waar op ver zoek van Triezenberg slechts een spreker het woord voerde. Ook hier was dit zijn collega mr. Havelaar. Hij prees de grote kwaliteiten van de overledene, die zich als vreemde in Utrecht in korte tijd populair heeft weten te maken. "Veel heeft men aan hem verloren. Voor de zijnen is zijn heengaan echter wel een zeer groot verlies. Triezenberg, brave en rechtschapen vriend, trouwe collega, gij hebt uw strijd thans volstreden, gij zijt bewust in gegaan, rust in vrede." Nadien dank te zoon Tonij voor de goede woorden en de aanwezigheid van zovelen. De kist, waarop twee boeketten lelies lagen, werd in de groeve neergelaten. Omgang met kunstenaars Tot nu toe werden veel facetten uit Triezenbergs leven belicht. Over het feit dat hij schilderde is echter nog niets geschreven. Enkele vragen die zich aandie nen zijn: was hij een natuurtalent of heeft hij ooit schilderles gehad? Kwamen er meer artistiek begaafde mensen voor in de familie? Het enige wat over dit laat ste bekend is, is het feit dat zijn broer Eisse pianoleraar was.16 Alle pogingen ten spijt, heb ik geen enkele andere kunstschilder in de familie kunnen vinden. Het is mogelijk dat hij zich al jong bezighield met de schilderkunst. Van enkele jaren in Groningen zijn zijn bezigheden onbekend, mogelijk heeft hij toen lessen gevolgd.17 In later tijden is het duidelijk dat Triezenberg omgang had met kun stenaars. In 1920 kwam de bekende schilder Waalko Jans Dingemans, een vriend van Triezenberg, op bezoek op Schouwen-Duivelancl. Waarschijnlijk kenden de mannen elkaar al lang. Mogelijk ontmoetten ze elkaar op de Groningse HBS of de Kunstacademie 'Minerva'.18 Een andere mogelijkheid is, dat ze elkaar ken den uit de tijd dat Dingemans belastinginspecteur en lid van de gemeenteraad in Gorinchem was en Triezenberg rechter in Tiel. Beide mannen waren lid van 39

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2006 | | pagina 41