Aan het eind van deze dag vol actie bevonden zich overigens niet alleen de toestellen van de IL/JG 1 op het Schouwse vliegveld, maar ook Messerschmitts van de kon tevoren opgerichte de IV./JG 1 die de schepen tussen Brest en Haamstede hadden begeleid. Ook waren toestellen van de I./JG 2 op Haamstede neergestreken. Ofschoon het vliegveld op enige afstand van het dorp lag, ont ging het ook de lokale bevolking niet dat er ongewoon veel activiteit op het vliegveld heerste: "Niemand heeft geweten wat er begin februari 1942 zou gaan gebeuren, want op het vliegveld waren toen 80 Messerschmitts 109 aanwezig. De grijze tankauto's met vliegtuigbenzine passeerden in groten getale het veer bij Zijpe en veel meer soldaten dan normaal waren aanwezig. Op 12 februari, het was koud en het sneeu wde, kwam de oplossing. De gehele dag vlogen de jagers en ook andere toe stellen van en naar Haamstede en diverse machines waren zwaar beschadigd. Voor de Schomvse kust was geregeld geschut te horen. De andere dag bleek dat de beide Duitse slagschepen 'Scharnhorst' en 'Gneisenau', die in Brest lagen, door het Kanaal, vlak langs Dover via de Noordzee, volgens plan van de operatie 'Donnerkeil' naar Kiel waren gevaren." Haamstede wordt minder belangrijk Bijna even snel als zij waren gekomen verdwenen de meeste jachtvliegtui gen weer en keerde de rust terug. De II./JG 1 vertrok op 14 februari 1942 naar Noord-Duitsland. Na een kort verblijf op bases als Stade, Lister en Aalborg in Noord-Duitsland en Denemarken, ging de Gruppe op 25 februari weer van Nederlandse vliegvelden gebruikmaken. De onder bevel van Oberleutnant E. Bock staande ó./JG 1 werd naar Haamstede gedirigeerd. Tijdens het verblijf op Haamstede leed het onderdeel een gevoelig verlies, toen twee vliegers vermist raakten. Op 15 maart 1942 keerden Oberfahnrich W. Schmidt en Feldwebel K. Nelleskamp namelijk niet terug van een oorlogsvlucht boven de Noordzee ten noordwesten van Haarlem.28 Namaak 'Messerschmitts' op het schijnvliegveld bij Renesse, vermoedelijk in een van de eerste oorlogs jaren. (foto R. ten Kate) 59

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2006 | | pagina 61