tegel is gespiegeld ten opzichte van de links ingebrachte tegel, zodat ook deze twee tegels afkomstig zijn uit twee bij elkaar horende pilasters, maar nu Cupido pilasters. Deze Cupido-pilastertegels zijn waarschijnlijk uit een Rotterdamse tegel bakkerij afkomstig en zijn mogelijk enkele tientallen jaren ouder dan de erboven staande Utrechtse pilaster (afb. 21). In de tegelkamer van het stadhuismuseum te Zierikzee is tussen de beide Utrechtse pilasters nog een enkele twee tegelrijen brede pilaster aangebracht (afb. 22). Het betreft hier een paarse putti-pilaster18 gemaakt in een Rotterdamse tegelbakkerij. Het heeft een Ionisch kapiteel en een getorste niet gemarmer de zuil. Het is het voorheen rechts van de rookbaan staande pilasterexemplaar, omdat de dikkere schaduwstreep aan de rechterzijde van de getorste zuil is aan gebracht. Zes putti bevinden zich op zeven windingen van één rank die zich dit maal wel om de gehele zuil heen slingert. Het piëdestal van oorspronkelijk drie tegels hoog is een rommeltje. De onderste rij tegels ontbreekt, de derde rij tegels is omgekeerd op de onderste positie geplaatst. De pilaster is in de haardach- terwand ingebracht samen met paarse achtkant bijbeltegels. Als alles bij elkaar hoort dateren zowel bijbeltegels als pilaster uit het derde kwart van de achttiende eeuw en zijn uit een Rotterdamse tegelbakkerij afkomstig. De gebruikte afbeel ding op het piëdestal is die van een herbergscène. Het gebruik op in Rotterdam gemaakte tegels van een ruitvormig glas-in-loodraam aan de boven-middenzij- de van de afbeelding (nu dus onderaan omdat de eerste rij tegels omgedraaid is heraangebracht) komt frequent voor en zien wij ook op de ernaast ingemetselde tegels met bijbelse scènes binnen een enkel gebogen achtkant met kwartrozet als hoekfiguur (type Pluis A.03.08.16). In de depotcollectie van het museum te Zierikzee bevindt zich een tegelpilas ter als onderdeel van de geschonken collectie Blindenbach (afb.23). Omdat deze pilasters tezamen werden geschonken met Oranjeruitertableaus van stadhouder Willem IV en zijn vrouw, de Engelse koningsdochter Anna van Hannover, waar van pas sinds kort bekend is geworden waar deze gemaakt zijn (Van den Berge 2005), is opnieuw ditmaal het precieze bedrijf bekend waar de tegelpilaster gemaakt werd, namelijk dat van Bakhuyzen op de zuidzijde van de Hoogstraat te Rotterdam. Enkele tegels ontbreken en de rest is sterk beschadigd, maar toch is nog goed uit te maken dat de tegelpilaster een rechter éénrijige wijnrankpilaster voorstelt met aan zijn basis een pikkende haan. Het is de voorloper van de tweerijige wijnrank/wijnbouwpilaster, waarin een papegaai, met aan zijn basis een hond, van het concurrerende Rotterdamse bedrijf van Aalmis. Deze éénrijige wijnrank pilaster was op zijn oorspronkelijke bevestigingsplek aangebracht tussen een verder witte betegeling. Witte betegelingen (waarin opgenomen tableaus) zijn voor het platteland van Zeeland tegen het midden van de achttiende eeuw nog een zeldzaam voorkomend verschijnsel. Het lijkt dus het meest waarschijnlijk dat de schenking van notaris Blindenbach afkomstig is van een huis uit de stad Zierikzee. Tussen trossen druiven presenteren zich vogels, insecten en een spin nenweb.19 Een voor het Zeeuwse platteland vroege aanbreng van geheel wit betegelde wanden op alle vier de zijden van een kamer treffen wij aan in de keuken van een huis uit 1779 op de Hoge Kerkstraat te Nieuwerkerk. Heel bijzonder is dat daarbij alle witte tegels diagonaalsgewijs aangebracht zijn van cle vloer tot tussen de balken van de eerste etage. De in deze kamer enige beschilderde tegels vor- 72

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2006 | | pagina 74