men een pilasterpaar, welke momenteel alleen met zijn beide boveneinden nog boven het fornuis uitsteekt (afb. 24a+b). De pilasters staan niet onder de zijkan ten van de boezemkap, maar er juist binnen en omdat de 'boezeminkepingen' in de bovenzijde van de kapiteeltegels 'leeg' zijn, betreft het nagenoeg zeker een herzetting uit latere tijd, mogelijk uit het midden van de twintigste eeuw. Tot slot zijn in het depot van het stadhuismuseum Zierikzee nog drie tegels aan wezig van een tweerijige pilaster (afb. 25). Alhoewel slechts drie van de in totaal 52 tegels bewaard zijn gebleven is dit toch voldoende om te kunnen zeggen dat deze tegels uit een linker putti-pilaster afkomstig zijn; de tegel linksboven toont nog net de onderzijde van de voluutkrul van een Ionisch kapiteel, de tegel rechts nog net het opkijkende kopje van de putto op de derde rankwinding van de zevende horizontale tegelrij. Het zijn klaarblijkelijk de schamele resten van de linker pilaster behorend bij de als afbeelding 22 weergegeven rechter pilaster. Een Rotterdamse éénrijige wapenpilaster In boerderij 'De Noordhoeve' op de Stoofweg 2 te Nieuwerkerk20 werden in 1958 op de oude brandmuur twee tegels aangetroffen (afb. 26) met daarop ogenschijnlijk het wapen van het oude graafschap Holland. Doch, gezien het rechts van de staande leeuw nog aanwezig zijn van een stukje golvende dwars balk betreft het toch het wapen van Overijssel.21 Vanwege het nogal abrupt ein digen van de doorlopende bladrank op zowel de bovenste, als onderste tegel, kan men er van uitgaan dat de beide tegels deel hebben uitgemaakt van een veel groter geheel en wel in dit geval van een wapenpilaster van één tegelrij breed. Dergelijke pilasters en dan compleet zijn zeldzaam, maar zijn bekend uit het depot van het Nederlands Tegelmuseum te Otterlo en uit een kleine boer derij onder Groot-Ammers in de Alblasserwaard (afb. 27). De oorspronkelijk bedoelde steunende functie van de zandstenen figuur is bij deze verre opvol ger geheel verloren gegaan: er ontbreekt niet alleen een kapiteel, maar dit is ook één van de weinige tegelpilasters waarbij geen piëdestal meer werd gebruikt. Ook wordt op dit type pilaster niet meer een duidelijke schaduwstreep toege past. De zeven wapens van de verschillende provincies van de Republiek der Verenigde Nederlanden22 worden bijeen gehouden door een slingerende blad rank, boven in een krul, onderaan recht eindigend. In het boerderijtje van Groot- Ammers is de rechter éénrijïge wapenpilaster gemaakt als spiegelbeeldig pen dant van de linker. Er ontstaat zo op de rechter pilaster een hele rij niet-reële wapenafbeeldingen. Op deze pilasters draagt de linker pilaster op zijn achter zijde op iedere tegel de klein geschreven hoofdblokletter A en de rechter pilas ter de hoofdblokletter B. De nummering was zoals wij gewend zijn van pilasters oplopend vanaf de onderste tegel naar boven. Het bijzondere bij de nu behan delde pilastertegels is het steeds voorkomen van een liggend streepje tussen de letter boven en het cijfer er direct onder. Pas sinds kort durven wij deze wijze van notatie op in Rotterdam gemaakte tegelpilasters toe te schrijven aan de pla teelbakker Laurens Veiwijk (overleden 1796). Hij kocht in 1787 het Rotterdamse plateelbedrijf op de hoek van de Schiedamsedijk/Leuvehaven van Jan Aalmis jr. (werkzaam 1755-1787). Conclusie Het grootste deel van het ontwikkelingsproces van de schoorsteenboezem en zijn eronder staande steunende elementen naar een nog maar louter virtueel de schoor- 73

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2006 | | pagina 75