22. Rechtszijdige dubbeltegelnjigepilaster met Ionisch kapiteel, getorste niet gemarmerde zuil omwonden door zeven ranken waarop zes putti. Op de piëdestal een herbergscène. Rotterdam, 18c. Paars, tegel maten bijna altijd <130, S geel, meestal 3 sp.g. op 9-12. Middelste pilaster in de 'tegelkamer' van bet. museum Zierikzee. 23Vogels en insecten in een ëénrijigepaarse wijnrankpilaster. S geel, voor zover valt te bepa len hebben de meeste tegels 2 diagonale sp.g., maten 130-133, d 7.2-8.3Deze pilasterfrag menten zijn tezamen met Oranjeruitertableaus door de Hr. Blindenbach aan het stadhuismu seum te Zierikzee geschonken. Rotterdam, bedrijf Bakhuyzen op de Hoogstraat, 18b. 24 a+b. In het huis Hoge Kerkstraat 3 te Nieuwerkerk is de keuken op vier wanden, inclusief de boezem van de open haard, volledig bekleed met diagonaal aangebrachte tuitte tegels. Alleen de haardachterwand met zijn in Utrecht vervaardigde paarse pilasters deels achter het, fornuis) zijn een herzetting uit latere tijd. 25. Drie tegels in de dozen 1829-1832 van het depot van het stadhuismuseum te Zierikzee. Paars, malen 130.0 tot 131.5, d-7.7-8.2, Sgeel, mogelijk 3 sp.g. op 10-12. Ze maken onderdeel uit van een Imkszijdige putti-pilaster. Op de tegel linksboven is juist de onderzijde te zien va n de Ionische voluut van een typisch in Rotterdam te maken kapiteel. De tegels zijn bijna, zeker het schamele restant van de linker pilaster behorende bij de in de tegelkamer van het museum inge brachte rechter putti-pilaster van afbeelding 22. 26. Op twee tegels het wapen van Overijssel, welke deel uitgemaakt heeft van een ëénrijige wapen pilaster. Paars, maten wrsch. <130, 2 diagonale sp.g. op ca. 13- Vondst op de brandmuur in 1958 van de boerderij De Noordhoeve, Stoof weg 2 te Nieuwerkerk. 27. Een pendant paar ëénrijige wapenpilasters uit een boerderijtje onder Groot-Ammers in de Alblasserwaard. De wapenafbeeldingen op de tegels links zijn goed, die op de rechter pilaster zijn gespiegeld, dus geven niet bestaande wapens weer. De linker pilaster tonen de wapens van de 'Zeven Verenigde Provinciën', waarmee de pilas ters dus van voor 1800 moeten dateren. Zoals op de Nieuwerkerkse pilaster wel, zijn de achter grond kleuren van de wapenschilden op deze pilasters niet aangebracht. Van iedere pilaster ontbreekt de onderste tegel met- daarop de onderzijde van het wapen van Groningen en een rechte bladrank eindiging. Paars, maten steeds >130 tot 131-6, d 7.2 tot. meestal <8, Sgeel, sp.g. meestal 3, soms 4. 84

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2006 | | pagina 86