ten. Wat is hier aan de hand? Laten we eerst het briefje maar even goed lezen. Dit staat er waarschijnlijk, niet alles is goed leesbaar en bovendien is het een los papiertje en aan de rechterkant te kort afgeknipt: P.S. SpoedDe Looze meldt me daar dat hij mijn Zeeland dan ook maar zal herdrukken en wel terstond, doch onder geheimhouding opdat v. Dale of zijn uitgever het niet merken en zich dus haasten. Ik. bid u dus rep er niets van hoor, verraadt ons dus niet onnoodig en tot schade van een werk, waaraan gii zelf zoo groot deel hebt. 't mijne kan dan mogelijk, met dat van v.D. gelijk komenmaar eilieve beantwoordt me nu nog gaauw, zoo mogelijk per omgaande deze vragen zoo veel althans voor den druk nood- ig, want hij wil morgen zaterdagdonderdag de copie, die 'k nu zondag maar zenden zal op uw wachten, of 't eerste blad morgen maar oude spel ling, die toch nog geldt. Spoed! Van de proef u te zenden meldt hij niets, 'k. zal dat wel (snel?) zien. De situatie die onze Burghse onderwijzer meldt, is niet voor tweeërlei uitleg vat baar: De Looze is de Zierikzeese boekhandel-uitgever van zijn Lees en leerboek je over de eerste beginselen der aardrijkskunde en de provincie Zeeland. Deze De Looze heeft besloten een nieuwe druk op te leggen; dat moet de vierde druk zijn die in 1865 zal verschijnen. Het hield in dat de tekst vernieuwd, uitgebreid of bewerkt moest worden. Daartoe vraagt hij zoals hij eerder heeft gedaan hulp van Van der Baan. Ondertussen moet Van der Baan tegenover Van Dale (die ook met zo'n boekje bezig is) niets zeggen. Titelpagina's van twee uitgaven van de 'Burghseschoolmeester' Zeeuwse schoolboekjes Manus van der Jagt is een van de vele schoolmeesters in de negentiende eeuw vdj 90

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2006 | | pagina 92