door zijn publicaties op het gebied van de regionale geschiedenis en zijn taal kundige bijdragen aan tijdschriften een naam opgebouwd.13 Het is zeer begrijpe lijk dat Manus van der Jagt de concurrentie met een aardrijkskundig leesboekje voor de provincie Zeeland van de hand van Van Dale vreesde. Haast dus, met corrigeren en vlug herdrukken. Het heeft niet veel geholpen. Er verschijnt van Manus z'n boekje wel een vierde druk maar daarna verdwijnt het uit het zicht. Van Dale's boekje Een leesboekje voor de volksschool noemt Van Dale zijn schoolboekje dat hij in 1864 bij uitgever A.J. Bronswijk in Oostburg laat verschijnen en dat uitstekend verkocht werd. Het laat in de vorm van een reis de leerlingen kennismaken met de provincie. Ook Van Dale probeert de geschiedenis van Zeeland te combine ren met een geografische beschrijving. In zijn voorbericht noemt hij dat zelfs 'het aangename met het nuttige' verbinden. Hoe hij dat precies bedoeld heeft, valt op te maken uit zijn aanpak: een levendige toon waardoor het zich nog vandaag de dag goed laat lezen. Niet minder dan zeventien personen worden door Van Dale in zijn voorwoord bedankt voor het verstrekken van informatie, onder wie zijn bekende streekge noten: Egberts Risseeuw uit Oostburg en ds. Janssen van St. Anna ter Muiden. De vijftien andere personen zijn collega's.14 Die moeten op hun beurt de geleer de hoofdondeiwijzer die in tegenstelling tot zijzelf van allerlei wetenschappelijke genootschappen lid was, met genoegen gegevens over hun dorp, stad of omge ving hebben gestuurd. Geen wonder dat het leesboekje een groot succes werd. Wat vertelt onze gids nu?15 Met een echte inleiding begint Van Dale zijn verhaal: 'Wat zoudt gij denken, kinderen!, van iemand, die het huis van zijn' buurman tot in de minste bijzonderheden kende; die er elk verborgen plekje en afgelegen hoekje wist aan te wijzen; die u daar door keuken en kelder, langs zaal en zol der leidde, en - in zijn eigen huis een vreemdeling was?' Zo moeten de kinde ren inzien dat niet primair Zwitserland, de Rijnstreken of Italië bewonderd moet worden, het oog mag niet gesloten blijven 'voor het natuurschoon waarop ook Hmoelijkstekening: echtpaar van Dale-Moens 92

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2006 | | pagina 94