Ik heb me afgevraagd of Manus van Burgh nog andere bronnen had om te weten dat Van Dale aan een concurrerend boekje werkte. Het volgende is maar een suggestie. Een van Van Dale's informanten voor de Kop van Schouwen was de onderwijzer van het Schouwse Serooskerke: B. van Driel. De onderwijzer van Burgh en Serooskerke hebben elkaar vanzelfsprekend gekend en gespro ken. Het is ook mogelijk dat de drie schoolmeester een gezellig onderonsje heb ben gehad op de 21e Algemene Vergadering van het Nederlandse Onderwijzers- Genootschap in Zierikzee (12-14 juli 1865). Manus van der Jagt was er aanwezig (zie de brieven), misschien ook Van Driel? Hebben ze naar de lezing van Van Dale geluisterd waarin hij pleitte voor invoering van de nieuwe spelling van De Vries en Te Winkel, met mensch en loopen? Een spoor van die spellingsdiscussie zien we aan het eind in het geciteerde postscriptum waar Manus schrijft dat de 'oude nog geldt'. Pro;im i'- /.LEI.ANI Postomslag. Van der Baan kende Van Dale ook goed, ze waren reeds jaren bevriend. Onder normale omstandigheden vertel je natuurlijk waar je aan werkt, zeker onder schoolmeesters en zeker onder onderzoekers van regionale geschiedenis en schrijvers van artikelen behoort dat normaal te zijn. Eigenlijk werd Van der Baan in een lastig parket gebracht door dat postscriptum. Zat er inmiddels wat ruis in de verhouding Van Dale-Van der Baan? Literatuur Damman, Arie, 'J.A. Manus van der Jagt, schoolmeester te Burgh'. In: Kroniek van het land van de zeemeermin (Schouwen-DiuveTand) - uitgave: Vereniging Stad en Lande van Schouwen Duiveland 29, 2004, blz. 35-53. Driel. Lo van, Een leven in woorden. J.H. van Dale - schoolmeester - archivaris - taalkundige. Zutphen 2003. Driel. Lo van, 'Van Dale schrijft Van der Baan." In: Tijd-Schrifi. Heemkundige West-Zeeuws-Vlaanderen 2006, 26-34. Nagtglas, F., Levensberichten van Zeeuwen, zijnde een vervolg op P. de la Rite, Geletterd, staatkundig en heldhaftig Zeeland. Dl. 2. Middelburg 1889. Visser, C. (1995), Vernieuwing van het lager onderwijs in Zeeland in de eerste helft van de negentien de eeuw. Vlissingen 1995. Visser. Tine (1997). Tien Zeeuwse onderwijzers in de negentiende eeuw. Goes 1997. 95

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2006 | | pagina 97