1938. Openluchtsamenkomst van koips Zierikzee op de haven van Colijnsplaat. (Cull. Joop van Loo.) In de branding 1940-1945) Op 1 September 1939 brak de Tweede Wereldoorlog uit en werd het Nederlandse leger gemobiliseerd. Spannende maanden braken aan, want Nederland deed er alles aan om de neutraliteit te behouden. Toch werd ons land op 10 mei 1940 bij de oorlog betrokken toen de Duitsers de grens overkwamen. In de vijf dagen die volgden, bood het Nederlandse militaire leger heftig verzet. Pas nadat Rotterdam zwaar was gebombardeerd, capituleerde het Nederlandse leger. Op 15 mei werd de capitulatieovereenkomst getekend. Zierikzee kwam pas op 17 mei in handen van de Duitsers. Aanvankelijk leek het erop dat de bezetter het Leger des Heils, en dus ook korps Zierikzee ongemoeid zou laten. De samenkomsten op zondag en de verschillende activiteiten voor volwassenen en kinderen konden in elk geval zonder veel problemen voortgezet worden. Toch maakte de bezetter het werk van het Leger langzaam maar zeker moeilijker en kwam het Leger volop in de branding terecht. Zo verscheen in augustus 1940 een paginagroot artikel in het nationaal-socialistische 'Nationale Dagblad' waarin tegen het Leger stemming werd gemaakt. Ook werden openbare collectes verboden. Van het Leger werd verwacht medewerking te geven aan de op 22 oktober 1940 opgerichte Winterhulp Nederland. Het is niet bekend of korps Zierikzee dit ook daadwerkelijk gedaan heeft. Wel weten ze dat het korps in januari het gebouw aan de Postsstraat verlaat. Uit het predikbeurtenoverzicht in de Zierikzeesche Nieuwsbode blijkt namelijk dat de samenkomsten tot en met 5 januari 1941 in de korpszaal aan de Poststraat werden gehouden en dat vanaf 12 januari het korps bijeen kwam in de grote zaal van restaurant Concordia, aan de Appelmarkt. De situatie kwam op een dieptepunt toen de korpsofficieren van dat moment. Adjudante C. Ras en luitenante M. Toorenbeek, een op 22 maart 1941 gedateerd schrijven van commandant Vlas ontvingen met de dramatische inhoud: 'de slag is gevallen, het Leger des Heils bestaat niet meer'. Vlas maakte duidelijk dat de 105

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2007 | | pagina 107