het hoofdkwartier in Almere, envoy F. Jansen.9 Een aantal zaken dat tot dan toe gezamenlijk beheerd werd, moest verdeeld worden, zoals de Booth Bazar, Sally Boothiek en de crisisopvang. De korpsofficieren van dat moment, de majoors Holland waren vastbesloten om de band tussen korps en de crisisopvang vast te houden en te versterken. Daardoor haakten veel kerkelijke vrijwilligers af. Ook wilde het korps beschikken over de opbrengsten van de kledingwinkel. Sally's Boothiek ging daarom naar het korps. Booth Bazar bleef deel uitmaken van 'De Lichtboei'. De gemeente Zierikzee liet aan de welzijnsinstellingen weten dat er een gebouw zou komen waarin meerdere welzijnsinstellingen en verenigingen plaats hadden. Men had het plan om in een voormalig schoolgebouw in de wijk Malta een zogenaamd Welzijnshuis te starten. Prager zag hierin een mogelijkheid om 'De Lichtboei' in een goede locatie onder te brengen. Op deze manier werd voor iedereen duidelijk dat de subsidies niet voor het kerkgenootschap besteed werden. Het overleg tussen het hoofdkwartier en de gemeente leidde er toe dat het gebouw in 1995 door 'De Lichtboei' in gebruik kon worden genomen. Voor de peuterspeelzaal die tot dan toe in het gebouw in de Poststraat huisde, werd een locatie gevonden in Poortambacht. De beide peuterspeelzalen Kwibus en Harlekijn bleven deel uitmaken van het takenpakket van 'De Lichtboei'. De gebouwen waarin Sally's Boothiek en Booth Bazar gevestigd waren, werden verkocht. Met de opbrengst kon het gebouw aan de Poststraat grondig gerenoveerd worden. De bijeenkomstzaal zou voortaan op de eerste verdieping gepositioneerd zijn. Op de benedenverdieping kwam de kledingwinkel en de crisisopvang. Inmiddels zijn de activiteiten van 'De Lichtboei' sterk gegroeid. Zo zijn in het kader van het kleine-kernenbeleid computercursussen gestart in dorpen als Brouwershaven, Burgh-Haamstede, Bruinisse, Kerkwerve, Noorclgouwe en Oosterland. In 2006is het Welzijnshuis vandegrond gekomen. Erwerd eensamenwerkingscontract getekend door Stichting Kinderopvang, Stichting Samenwerkende peuterspeelzalen, SKW 'De Lichtboei', De Stichting Jeugd Schouwen Duiveland en de stichting Welzijn Ouderen met het Welzijnshuis. In deze samenwerking is voorzien in een gezamenlijk managementteam. Met behoud van eigen identiteit zijn de organisaties in clusters verdeeld. De officiële opening van het Welzijnshuis vond op 21 september 2006 plaats. Slotbeschouwing We kunnen concluderen dat het Leger des Heils door de jaren heen een onmisbare plaats heeft ingenomen in het sociaal-culturele leven van Zierikzee. De eerste periode was geen succes. Waarschijnlijk bestond in Zierikzee op dat moment geen behoefte aan een nieuw kerkgenootschap. Dat het korps in 1932 wel voet aan de grond kreeg, had ongetwijfeld te maken met de economische crisis waarin ons land zich bevond. Ook de verzuiling speelde een rol, want het Leger ving mensen op die zich niet bij de gevestigde zuilen thuis voelden. De Tweede Wereldoorlog heeft grote invloed gehad op het wel en wee van het korps. Dat moeite had om na de bevrijding de draad weer op te pakken. Met name omdat veel soldaten niet terugkeerden naar de stad. Tijdens de hulpverlening na de Watersnoodramp speelde het Leger een belangrijke rol. Daardoor werd het korps een sociaal en cultureel centmm, 'De Lichtboei'. Het speelde in op de behoefte die er onder de bevolking leefde. Het korps gedijde goed zolang het 113

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2007 | | pagina 115