EIK Kiutipl, De filmvertoning op Schouwen-Duiv eland, 1897-1966 door F. Westra Begin Er was geen televisie, er was geen internet, voor vermaak was je aangewezen op wat zich in je directe omgeving afspeelde en verder bestond het leven uit werk, kerk, verenigingsleven, traditionele feesten als kermis en strao en de natuur om je heen. Vakantie was nog een luxe. Anders dan ik in 2002 publiceerde, lijkt de eer van de primeur van de eerste filmvoorstelling op Schouwen-Duiveland met zekerheid toe te behoren aan de organisator van voorstellingen met Edisons Kinematograaf op 10 maart 1897 in de voorzaal van sociëteit 'Ons Genoegen' aan de Poststraat C 108 (nu nummer 11) te Zierikzee. Blijkens aankondigingen uit die tijd een gelegenheid met "lokalen geschikt tot het houden van vergaderingen en verkoopingen". HET'GROOTSTE WONDER DER 19de EEUW, voorstellende levende Photographer? f zal Zaterdag sxm groote Voorstelling geven, telkens om 4, es 8 uur, eu bovsudiec eea ggrodtUpi eitra Voorstelling op Zondag, om 12, '2, 4, G, S en 10 pnr, is da 'voorzaal van de Sociëteit >0nt (iscoegea", bij den heer L. V.ËRWER, ingang eonidor van het Koffiehuis. Entree «s eeilti: kinderen b«lf geld. N.lt. Niet te verwarren met reeds bier ver toonde preparaten. Links: Advertentie in de Zierikzeescbe Nieuwsbode voor de eerste filmvoorstellingen op Schouwen- Duiveland. Rechts: Poststraat 11 te Zierikzee waar sociëteit 'Ons Genoegenin gevestigd was en de eerste filmvoor stelling plaatsvond. Na de Tweede Wereld-oorlog zou ook de Concertzaal vanuit dit pand geprogram meerd worden. (Coll. Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Zierikzee.) Op strooibiljetten werd het fenomeen aangekondigd als "deze uitvinding is het volkomenste en het nieuwste wat tot nog toe is geleverd". De Zierikzeescbe Nieuwsbode schreef er zelf nog geen kennis van te hebben kunnen nemen, maar "volgens het oordeel van ingezetenen onzer gemeente, die dergelijke tentoon stellingen in Londen, Berlijn, Amsterdam en 's-Gravenhage hebben bijgewoond, verdienen zij een algemeenen bijval! Dat zij ook hier hun deel!". Helaas moest de eerste voorstelling in Zierikzee door technische defecten worden afgebroken en kon zij pas op 13 maart 1897 met succes hervat worden. De kinematograaf was nog bij lange na niet perfect, maar maakte wel indruk, want er werden direct na de eerste voorstelling extra voorstellingen ingelast. 115

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2007 | | pagina 117