Ruim een jaar later keerde de kinematograaf terug op de kermis. Toen was het nieuwe er wel af, want deze voorstellingen trokken geen bijzondere aandacht. In de hierop volgende jaren wel weer, maar dat zal ook te maken hebben met het feit dat de voorstellingen in echte mooie kermisbioscooptenten plaatsvonden van exploitanten als Schinkel, Yincken, Lohoff, Riozzi, Mullens, Ter Hall en Wegkamp. Het jaar 1906 was voor Zierikzee in filmisch opzicht heel bijzonder. De Zierikzeese evangelist Arie Weltevreden maakte als één der eersten in Nederland gebruik van films als propagandamiddel en ook de Zierikzeese sociëteit 'Tot Nut en Genoegen' zag film als iets bijzonders. Aan het jaarlijkse zomerfeest dat de sociëteit in juli 1906 organiseerde op het terrein van 'Parklust (buiten de Noordhavenpoort) werd ook een bioscoopvoorstelling in de open lucht toegevoegd, uitgevoerd door Henri ter Hall uit Amsterdam. De voorstelling begon met de titelkaart "Leve de Sociëteit Tot Nut en Genoegen" en een portret van haar voorzitter H.C. van den Ende, "wiens welgelijkend portret een levendig gejuich uitlokte" aldus de Zierikzeesche Nieuwsbode, die de vertoonde films niet noemde, maar vaststelde dat ze "voldeden en grooten bijval hadden". En het jaar werd afgesloten met een kerstviering met filmvoorstellingen door de Maatschappij tot Exploitatie van Christelijke Kinematografen van de Apeldoornse Fred Staüdt in het lokaal van Arie Weltevreden aan de Lange Nobelstraat met "prachtigste Kunstfilms zoowel gekleurde als gewone". Gezicht vanaf de Grachtweg in Zierikzee op Parklust. In het park werd in 1906 de eerste openlucht- filmvoorstelling gehouden. Coll. Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Zierikzee.) Teiwijl Weltevreden het land in trok met zijn kinematograaf, begon in Zierikzee het Leger der Heils vanaf maart 1910 in de Concertzaal met min of meer reguliere filmvoorstellingen. "De beelden die vertoond worden zijn alle streng zedelijk, sommige echter hoogst komisch", zo luidde de aanbeveling en de Nieuwsbode wist te melden dat bij de zwijgende films verklarende liederen werden gezongen. De mobiele bioscoopexploitatie zou zich vooralsnog op of rond de kermis blijven 116

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2007 | | pagina 118