Behalve uit de omgrachting van het terrein valt de bijzondere status van de bewoners van de werf aan de Korte Nobelstraat af te leiden uit enkele bijzondere vondsten die in de gracht zijn teruggevonden. Het complete glas-in-loodraam (met ruiten) geeft iets weer van de allure van de oorspronkelijke bebouwing aangezien glazen ramen in deze periode zeer bijzonder waren. De buitenste rand van het raam vormt een rechthoek dat een soort vlechtwerkpatroon of weefmotief omvat en dat aan de beiden korte zijden is voorzien van een extra rij ruiten. Het raam is zeer bijzonder van vorm, compositie ('Batons Rompus' geheten) en afmetingen. Het doet denken aan ramen uit Oost-Engeland uit de I4e en 15e eeuw, maar stijl en compositievormen waren in die tijd nogal 'internationaal'. Het nog aanwezige glas is overwegend lichtgroen van kleur, daarnaast komen bruine en blauwgroene ruiten voor. De kleuren lijken geen duidelijk patroon te bezitten Een gedeelte van de bindroede, een dunnen metalen staaf die over de lengte van het raam is bevestigd om de winddruk op te vangen, is nog aanwezig. Het raam zat waarschijnlijk vast in een houten kozijn, het was te fragiel om het draaibaar te kunnen gebruiken. Waarschijnlijk vormde dit 82 cm hoge en 28 cm brede raam samen met een set van twee of meer van dergelijke andere ramen een venster van een zeer luxe woning.14 Glas-in-loodraam uit de gracht van de adellijke werf.(bron: De Koning et ai 2007). Onder het aardewerk uit de grachtvulling bevinden zich, naast opvallend veel importaardewerk en drinkbekers, enkele interessante vroeg 13e-eeuwse vormen. Ook het fragment van een voor Nederland (vooralsnog) uniek kelkglas laat zien dat de bewoners van de werf over de middelen beschikten om verfijnd tafelservies te gebmiken. Het fragment is afkomstig van een kelkglas op een hoge holle stengel dat in de 13e I4e eeuw te dateren is. Het kelkglas stamt uit het Rijn- Maasgebied. Het is van zeer hoge kwaliteit en van een type dat nog niet eerder in Nederland is gevonden. Een waarschijnlijk identieke kelk met 24 ribben stamt uit Keulen.15 In Nederland zijn wel enkele kelkglazen opgegraven uit dezelfde periode, maar die hebben zware ribben en zijn waarschijnlijk uit de Argonnen (Noord-Frankrijk) afkomstig. Het zeer beperkte aantal laatmiddeleeuwse kelk glazen dat in Nederland is opgegraven, stamt van bijzondere vindplaatsen die toegewezen kunnen worden aan bewoners met een zeer hoge status. 9

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2007 | | pagina 11